Prawo do zdrowej jamy ustnej. Dla każdego. Cel na 2030

- Globalna strategia zdrowia jamy ustnej została oficjalnie przyjęta przez WHO podczas 75. Światowego Zgromadzenia na rzecz Zdrowia (WHA75), które odbyło się w dniach 22–28 maja br.
- Strategia jest zgodna z wizją FDI 2030, stanowi podstawę do opracowania nowego ogólnoświatowego planu działania
- FDI podejmuje działania, by przyspieszyć wycofywanie amalgamatu dentystycznego
- Walka z nałogiem palenia papierosów. Dzięki inicjatywie FDI dentyści mogą korzystać przygotowanym w czterech językach narzędzia, pomocnego w zachęcaniu pacjentów do zerwania z nikotynizmem
Światowa Federacja Dentystyczna. Adwokat globalnego planu walki o zdrowe dziąsła i zęby
W ciągu ostatnich kilku miesięcy wiele się działo w kwestii zdrowia jamy ustnej na poziomie polityki, z wieloma pozytywnymi zmianami, które pomogą we wdrożeniu Wizji FDI na rok 2030 i realizacji ambicji środowiska stomatologicznego. A to ma jeden główny cel - zapewnienie wszystkim wysokiej jakości opieki stomatologicznej.
Zatwierdzenie globalnej strategii WHO dotyczącej zdrowia jamy ustnej przez rządy na całym świecie oraz wzmocnienie przepisów dotyczących wycofywania amalgamatu dentystycznego w Konwencji z Minamaty bardzo pomoże w działaniach, które zmierzają do skutecznej profilaktyki chorób dziąseł i zębów, a także integrację zdrowia jamy ustnej z szerszą polityką zdrowotną na poziomie krajowym.
Globalna strategia zdrowia jamy ustnej. W oficjalnej agendzie WHO
Dużym sukcesem FDI było przyjęcie przez państwa członkowskie WHO globalnej strategii zdrowia jamy ustnej – miało to miejsce podczas 75. Światowego Zgromadzenia na rzecz Zdrowia (WHA75), które odbyło się 22–28 maja. Strategia ta, w bardzo dużym zakresie zgodna z wizją FDI 2030, będzie stanowić podstawę do opracowania nowego globalnego planu działania, w tym ram kontroli postępów zgodnie z celami wyznaczonymi do osiągnięcia przed rokiem 2030.
WHO ma jeszcze w tym roku opublikować swój pierwszy globalny raport na temat zdrowia jamy ustnej.
FDI będzie nadal monitorować wszystkie rozpoczęte już procesy i uczestniczyć w kluczowych fazach konsultacji, w miarę opracowywania planu działania na rzecz zdrowia jamy ustnej. Federacja zamierza też dążyć do integracji zdrowia jamy ustnej w ramach przekrojowych strategii i programów dotyczących chorób niezakaźnych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.
Ile NFZ wydał na leczenie. Raport z 2021
Kolejne etap wycofywania amalgamatu dentystycznego
Marcu br., odbyło się posiedzenie Konferencji Stron Konwencji z Minamaty w sprawie stosowania amalgamatu w stomatologii (COP4.2). Strony odrzuciły propozycję regionu Afryki dotyczącą zakazu używania amalgamatu i przyjęto decyzję o kontynuacji obecnego podejścia do stopniowej rezygnacji z tego typu wypełnień. Podczas konferencji uzgodniono kilka poprawek, m.in. możliwość wykluczenia lub nie wydania pozwolenia na stosowanie przez lekarzy dentystów amalgamatu w leczeniu zębów mlecznych u pacjentów poniżej 15. r. ż. oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, z wyjątkiem przypadków, gdy stomatolog uzna to za konieczne na podstawie potrzeb pacjenta.
FDI nawiązało również współpracę z IADR i ADA w celu organizacji wydarzenia towarzyszącego na temat przyspieszenia wycofywania amalgamatu dentystycznego.
Farmaceuci. Ich rola w zachowaniu zdrowia jamy ustnej
Pod koniec 2021 roku FDI nawiązała współpracę z Międzynarodową Federacją Farmaceutyczną (ang. International Pharmaceutical Federation; IPF), a jej pretekstem była sugestia, by w podręcznikach dla farmaceutów dotyczących leczenia cukrzycy uwzględniać znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej w zapobieganiu tej chorobie. Wspólne działania trwały nadal, zorganizowano webinar (odbył się 16 maja) na temat roli farmaceutów w zachowaniu zdrowia jamy ustnej.
Uporczywe bóle głowy. Co pomoże?
Palenie papierosów. Na celowniku FDI
Specjaliści z World Dental Federation przygotowali dostępne w czterech językach narzędzie, które może pomoc lekarzom dentystom w zachęcaniu pacjentów do walki z nałogiem tytoniowym. Poza samym poradnikiem (publikacja pt. „FDI Tobacco Cessation Guidance fot Oral Health Professionals”) stomatolodzy mają do dyspozycji animacje, które pozwalają im poszerzyć wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Wykorzystano w nich najczęściej stosowane w podstawowej opiece zdrowotnej modele o potwierdzonej skuteczności w rzuceniu palenia.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2022. Dyskusja o wpływie pandemii
World Oral Health Day obchodzony 20 marca stał się okazją, by udostępnić serię filmów pod nazwą „Beyond a healthy smile”. Są one świadectwem tego, jak blokady wprowadzane w poprzednich latach w związku z pandemią COVID-19 i utrudniony dostęp do leczenia stomatologicznego wpłynęły na stan zdrowia jamy ustnej mieszkańców różnych regionów świata. W filmach opatrzonych podtytułem „Voices from…” występują osoby związane ze Światową Federacją Dentystyczną: prezydent FDI prof. Ihsane Ben Yahya (Maroko), prezydent-elekt dr Greg Chadwick (USA), członek Rady dr Maria Fernanda Atuesta Mondragon (Kolumbia) oraz przewodnicząca Komisji Zdrowia Publicznego dr hab. prof. Elham Kateeb (Palestyna).

CZYTAJ TAKŻE:
» FDI wspiera zdrowie psychiczne dentystów
newsDENT» Zdrowie jamy ustnej. Potrzebne zmiany w systemie opieki zdrowia. Ocena eksperta FDI
newsDENT» Piercing, biżuteria nazębna. Opinia towarzystwa stomatologicznego
techDENT» Napoje energetyczne szkodzą plombom stomatologicznym. Badania naukowe
techDENT
-
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Korekta punktacji ofert na leczenie stomatologiczne w konkursach NFZ
newsDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wolsztyn, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Marki , mazowieckie