PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pracodawcy RP apelują o możliwość stosowania dopłat

Autor: miro • Źródło: miro
26-11-2013, 07:59
Pracodawcy RP chcą, aby minister zdrowia doprecyzował przepisy dotyczące pobierania dopłat do świadczeń medycznych od osób posiadających powszechne ubezpieczenie zdrowotne

Zakres usług realizowanych w ramach NFZ został opisany w rozporządzeniu ministra zdrowia z 29 lipca 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. 2010, Nr 149, poz. 1003).
Świadczeniodawca, posiadający kontrakt z NFZ dotyczący leczenia stomatologicznego, co do zasady - nie może odpłatnie udzielać ubezpieczonym świadczeń objętych umową z publicznym płatnikiem.

Ostatecznie stanowisko NFZ w tej sprawie brzmi jednak tak: poza godzinami objętymi harmonogramem świadczeniodawca prowadzi działalność nie wchodzącą w zakres umowy z NFZ, a jeśli tak, to może oferować usługi na podstawie odrębnej umowy z pacjentem, która to umowa określa m.in. wysokość opłaty. Co więcej po wyczerpaniu limitu lekarz dentysta prowadzi działalność nie wchodzącą w zakres umowy z NFZ i może udzielać świadczeń odpłatnie bez względu na czas, w którym to robi (zarówno w godzinach objętych harmonogramem pracy, jak i poza nim).

Dentysta powinien jednak precyzyjnie poinformować pacjenta, że dane świadczenie, pomimo tego, iż jest objęte wykazem gwarantowanych bezpłatnych świadczeń, nie będzie udzielone w ramach umowy z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH