PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy RP apelują o możliwość stosowania dopłat

Autor: miro • Źródło: miro
26-11-2013, 07:59
Pracodawcy RP apelują o możliwość stosowania dopłat Pracodawcy RP apelują o możliwość stosowania dopłat (foto: sxc.hu)
Pracodawcy RP chcą, aby minister zdrowia doprecyzował przepisy dotyczące pobierania dopłat do świadczeń medycznych od osób posiadających powszechne ubezpieczenie zdrowotne

Przedstawiciele pracodawców zwrócili się do ministra zdrowia z wnioskiem o doprecyzowanie przepisów dotyczących pobierania dopłat do świadczeń medycznych od osób posiadających ubezpieczenie. 

W opinii przedstawicieli pracodawców, prawo nie zabrania udzielania przez podmioty lecznicze, będące przedsiębiorcami - komercyjnych świadczeń każdemu pacjentowi (także posiadającemu powszechne ubezpieczenie zdrowotne) we wszystkich zakresach (również tych pokrywających się z umową podpisaną z NFZ).

Organizacja reprezentująca pracodawców napiętnuje działania niektórych oddziałów wojewódzkich NFZ, które wykorzystując różnice interpretacyjne w tym zakresie, kontrolują świadczeniodawców i w trybie natychmiastowym zrywają umowy z tymi, którzy pobierają dopłaty do usług zdrowotnych.

Pracodawcy RP chcą, aby pacjenci mogli wybierać leczenie na własny koszt, poza systemem publicznym i koszykiem świadczeń gwarantowanych. W ich ocenie doprecyzowanie przepisów umożliwiających stosowanie dopłat (na przykład do nowocześniejszych wyrobów medycznych) podniosłoby w znaczącym stopniu dostępność do najnowszych osiągnięć światowej medycyny - pacjent pokrywałby tylko koszt tego wyrobu lub jego część, a nie płacił ceny pełnej procedury.

Skoro Pracodawcy RP uważają, że nie istnieją przeszkody ustawowe, aby pacjentom umożliwić dostęp do świadczeń poza gwarantowanym ustawą systemem opieki zdrowotnej, to należałoby jedynie określić zasady, na jakich pacjent miałby możliwość korzystania z nich.
Tymczasem nieuregulowanie tej kwestii prowadzi do różnych decyzji podejmowanych przez świadczeniodawców, którzy leczą pacjentów i jednocześnie chcą pozostać w zgodzie z obowiązującym prawem. Ujednolicenie przepisów za pomocą interpretacji pozwoli uniknąć kolejnych niepotrzebnych kontroli.

***
Stanowisko NFZ w tej sprawie jest jednak zgoła odmienne. Przypomnijmy zatem to, o czym już informowaliśmy. Lekarz dentysta nie może, w ramach świadczenia realizowanego na podstawie kontraktu z NFZ, oferować materiały inne niż gwarantowane i pobierać za nie opłatę. Lekarz dentysta nie może także pobierać dopłaty do prac protetycznych lub ortodontycznych - zastrzegł Łódzki OW NFZ.
Świadczeniodawcy, realizujący umowy zawarte z NFZ, w zakresie leczenia stomatologicznego, nie mogą pobierać dopłat do świadczeń gwarantowanych.

Pacjent ma prawo do uzyskania usługi zdrowotnej (w ramach NFZ), które oferuje lekarz dentysta oraz do materiałów stomatologicznych stosowanych przy udzielaniu tych świadczeń. Zakwalifikowano je jako świadczenia gwarantowane (zgodnie z art. 31 ust.2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej).

POLECAMY W SERWISACH