PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praca medyka w nocy. Tego nie wolno robić

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
09-06-2022, 14:30
Praca medyka w nocy. Tego nie wolno robić Zmęczenie medyka pracą nocną ma poważne konsekwencje Fot. Shutterstock
Lekarze, lekarze dentyści muszą tak organizować sobie pracę, aby nie brać więcej niż dwóch nocnych zmian pod rząd – przekonują naukowcy. Czy to realne w przypadku osób realizujących np. doraźną pomoc stomatologiczną?
  • Żaden lekarz czy pielęgniarka nie powinni pracować więcej niż 3 nocne zmiany pod rząd
  • Zmęczenie lekarzy obniża jakość ich pracy i może mieć fatalne skutki dla nich samych i dla pacjentów
  • Połowa praktykujących lekarzy, konsultantów i pielęgniarek miała wypadek, albo ledwo go uniknęła jadąc do domu po nocnej zmianie
  • Potrzebne są wytyczne dotyczące pracy medyków w nocy

Lekarz nie powinien brać kilka nocnych zmian pod rząd   

Lekarze potrzebują ograniczeń czasu pracy w nocy i 20-minutowych drzemek podczas nocnych zmian, aby zapewnić pacjentom i sobie bezpieczeństwo – poinformowano na kongresie „Euroanaesthesia” w Mediolanie.

Zmęczenie lekarzy i pielęgniarek obniża jakość ich pracy i może mieć potencjalnie fatalne skutki dla nich samych. Dr Nancy Redfern, konsultantka anestezjolog z Newcastle Hospitals NHS Foundation Trust doszła do wniosku, że opieka zdrowotna powinna posiadać formalne systemy zarządzania ryzykiem, takie jak te wymagane przez prawo w każdej innej branży, w której bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie.

Jej zdaniem żaden lekarz ani pielęgniarka nie powinni pracować więcej niż 3 nocne zmiany pod rząd. Dr Redfern zaleca również wszystkim lekarzom i pielęgniarkom 20-minutowe drzemki podczas nocnych zmian, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo i sprawić, by ich własne podróże do domu po pracy były bezpieczniejsze.

Po nocnym dyżurze wypadek prawie pewny 

Dr Redfern oparła się na różnych źródłach, w tym ankietach przeprowadzonych Association of Anaesthetists, Royal College of Anesthetists i opublikowanych w czasopiśmie Anaesthesia.

Według tych danych około połowa praktykujących lekarzy, konsultantów i pielęgniarek miała wypadek, albo ledwo go uniknęła jadąc do domu po nocnej zmianie.

W istocie, badania wykazały, że prowadzenie pojazdu po czuwaniu przez 20 godzin lub dłużej w nocy lub bardzo wcześnie rano, kiedy organizm najbardziej potrzebuje snu jest tak niebezpieczne, jak jazda z poziomem alkoholu we krwi powyżej dopuszczalnego limitu. Pracownicy, którzy wracają do domu po 12-godzinnych zmianach są dwukrotnie bardziej narażeni na wypadki niż ci, którzy pracują na zmianach 8-godzinnych.

"Dług snu" zaczyna narastać po dwóch lub więcej nocach ograniczonego snu i potrzeba co najmniej dwóch nocy dobrego snu, aby to odrobić. Funkcje poznawcze są osłabione po 16-18 godzinach czuwania, co prowadzi do pogorszenia zdolności pracownika medycznego do skutecznej interakcji z pacjentami i współpracownikami.

- Kiedy pojawia się zmęczenie, my w zespole medycznym i pielęgniarskim jesteśmy mniej empatyczni w stosunku do pacjentów i współpracowników, czujność staje się bardziej zmienna, co wpływa na logiczne rozumowanie. To utrudnia na przykład obliczenie właściwej dawki leków, jakich potrzebuje pacjent - wyjaśnia dr Redfern.

- Trudno jest nam myśleć elastycznie lub zachować nowe informacje, co utrudnia radzenie sobie z szybko zmieniającymi się sytuacjami kryzysowymi. Wszystko, co sprawia, że my i nasi pacjenci jesteśmy bezpieczni, zostaje naruszone.
Jak wskazuje autorka, krótkie, 20-minutowe drzemki w celu poprawy bezpieczeństwa personelu i pacjentów mogłyby pomóc.

Wytyczne dotyczące nocnej pracy medyków 

Europejskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii (ESAIC) (które jest gospodarzem Euroanaesthesia) pracuje nad opracowaniem wytycznych dotyczących pracy w nocy. Aktywne w tej dziedzinie są również Europejska Rada Anestezjologii i Europejska Fundacja Bezpieczeństwa Pacjentów. Dr Redfern zauważa, że kilka krajów europejskich jest liderami w tych działaniach, w tym Wielka Brytania, Rumunia, Holandia i Portugalia.

- Mamy nadzieję, że w końcu organy regulacyjne uznają, że pracownicy ochrony zdrowia mają taką samą fizjologię, jak pracownicy w każdej innej branży o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa i wymagają formalnego zarządzania ryzykiem zmęczenia w ramach ogólnego podejścia do bezpieczeństwa pacjentów i personelu - zaznaczyła dr Redfern.

- Musimy zmienić sposób, w jaki zarządzamy nocnymi zmianami, aby złagodzić skutki zmęczenia. Harmonogramy zatrudnienia powinny zapewniać wystarczającą ilość czasu między zmianami na odpowiedni odpoczynek, a nikt nie powinien wykonywać więcej niż trzy nocne zmiany z rzędu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pacjent   Kariera   doraźna opieka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH