PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Praca dentystów w Australii powoli przynosi owoce

Autor: nieck • Źródło: en
15-04-2021, 12:41
Praca dentystów w Australii powoli przynosi owoce Całkiem sporo Australijczyków wierzy, że przekonanych, że częste mycie nie jest dobre dla zębów (fot. Pixabay)
Co drugi Australijczyk został przekonany do mycia zębów dwukrotnie w ciągu dnia.

Według ostatniego raportu  Australian Dental Association (ADA), w którym wzięło udział 25 tys. mieszkańców Australii blisko 53 proc. dorosłych osób myje zęby dwukrotnie. Jeszcze niedawno było 47 proc., więc to zasługa dentystów propagujących dobre zwyczaje higieniczne, podkreśla dr. Mikaela Chinotti, zajmująca się promocją zdrowia w  ADA.

Niestety, wśród respondentów, którzy nadal szczotkują zęby tylko raz dziennie, 12 proc, jest przekonanych, że częstsze mycie nie jest dobre dla zębów, zaś 37 proc. uważa, to za zbyteczne. - Co trzecia osoba przyznaje, że nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie, ponieważ jest to dla niej nieprzyjemne i sprawia ból, co wskazuje, jak wielu pacjentów powinno pilnie odwiedzić dentystę, wskazuje dr Chinotti.

Ponadto tylko co czwarty dorosły nitkuje zęby raz dziennie , a aż co trzecia osoba przyznaje, że nigdy nie czyści przestrzeni międzyzębowych.  Niestety wiele pozostaje nadal do zrobienia w kwestii zdrowej diety - 39 proc. rodziców mówi, że ich dzieci piją słodkie napoje 2-5 razy tygodniowo, zaś 13 proc. dzieci pije je codziennie. Podczas gdy tylko jedna puszka np. coca-coli zwiera ilość cukru przekracającą dzienne rekomendacje dietetyków, a zatem może się przyczyniać do rozwoju próchnicy zębów i nadwagi.

Co dziesiąty rodzic idzie z dzieckiem do dentysty tylko gdy pojawia się jakiś problem z zębami, zaś 60 proc. częściej bo przynajmniej co dwa lata.

Te wyniki wskazują jak wiele jest jeszcze do zrobienia w kwestii edukacji zdrowotnej społeczeństwa, mówi ekspertka ADA.  Z inicjatywy stowarzyszenia australijskich dentystów w całym kraju prowadzono do programu szkolnego lekcje, na których nauka przedmiotów połączona jest z nauką z dziedziny zdrowia jamy ustnej. Ta wiedza ma pomóc dzieciom w robieniu dobrych wyborów dietetycznych, ograniczania spożycia słodyczy i napojów słodzonych.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH