PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Praca dentobusów w rytmie pandemii

en
04-02-2021, 09:57
Praca dentobusów w rytmie pandemii Praca w dentobusie (fot. NFZ)
Dentobusy po niebezpiecznej, covidowej służbie wracają do szkół. Są rejony, w których jest już wielotygodniowa kolejka dzieci, oczekujących na mobilny gabinet stomatologiczny.

Fale zachorowań na COVID-19 przerwały normalne funkcjonowanie dentobusów. Od kwietnia do połowy września 2020 r. mobilne gabinety stomatologiczne przyjmowały wyłącznie pacjentów na kwarantannie oraz chorych na COVID-19 (choć nie wszędzie, bo na Dolnym Śląsku dla zakażonych koronawirusem od razu wytypowano dwa stacjonarne gabinety – we Wrocławiu i w Głogowie). Opieka stomatologiczna w dentobusach ograniczona była do doraźnej pomocy stomatologicznej. 

Teoretycznie w drugiej połowie września 2020 r. dentobusy miały wrócić do pracy z dziećmi, tyle że z powodu gwałtownie przybierającej na sile pandemii szkoły wkrótce ponownie zamknięto.

W wielu rejonach dentobusy mimo to jeździły, ale często głównie do przedszkoli. Z korzyścią dla maluchów. Michał Sobstyl właściciel gabinetu Stomatologia Dla Ciebie, w Stargardzie, który ma kontrakt z Zachodniopomorskim OW NFZ na realizację świadczeń w dentobusie powiedział infoDENT24.pl: W sytuacji gdy mniej placówek było zainteresowanych współpracą, mogliśmy więcej czasu poświęcić na jedno przedszkole. Wcześniej, mimo że było duże zainteresowanie naszymi świadczeniami, to kolejka chętnych sprawiała, iż przyjeżdżaliśmy tylko na jeden dzień.

Skoro szkoły były zamknięte, trzeba było docierać do lokalnej społeczności w inny sposób. - Szkoły były zawsze tylko jednym z kontrahentów placówki prowadzącej dentobus, tym bardziej gdy stacjonarne nauczanie zawieszono, jeszcze większego znaczenia nabrały kontakty z samorządami, mówi infoDENT24.pl Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Mazowieckiego OW NFZ.

- Odzywaliśmy się do sołectw i we współpracy z sołtysami staraliśmy się dotrzeć do okolicznych mieszkańców. Obecnie harmonogram pracy tworzymy z jedno-dwutygodniowym wyprzedzeniem, a do dyrektorów szkół najczęściej docieramy przez urzędy gmin, działy promocji, czy działy oświaty, wymienia Michał Sobstyl.

Dzieci z klas I-III wróciły do nauki w szkołach, a dentobusy wracają do normalnego funkcjonowania.

Opolski OW NFZ prowadzi kampanię informacyjną w lokalnych mediach - Wiem że ten apel trafił już do większości placówek oświatowych i telefon się urywa. Udaje się ułożyć tygodniowy harmonogram pracy, mówi infoDENT24.pl Barbara Pawlos, rzecznik prasowy Opolskiego OW NFZ.

Są i takie rejony, jak na przykład Małopolska, gdzie dentobus w listopadzie leczył dzieci w szkołach, a obecnie ma już zamknięty harmonogram pracy na cały luty, podobnie w woj. łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Mistrzem planowania jest podkarpacki świadczeniodawca – tam harmonogram pracy gotowy jest już do końca marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentobus   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH