PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Poznań: UM realizuje program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
12-09-2021, 16:50
Poznań: UM realizuje program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci Dzieci w wieku od 7 do 11 lat będą objęte profilaktyką stomatologiczną (fot. Unsplash)
UCSiMS w Poznaniu rozpoczyna długofalowy program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci. Mocnym punktem programu ma być edukacja.
  • Próchnica to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje większość społeczeństwa, w szczególności najmłodsi.
  • Nieleczona próchnica niszczy nie tylko zęby, ale może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych i mieć dalekosiężne skutki trwające przez całe życie.
  • W Poznaniu rozpoczyna się program, którego celem jest zapobieganie próchnicy u najmłodszych,  skierowany do dzieci w wieku 7-11 lat.
  • Program profilaktyki próchnicy będzie trwał do 2023 r.

- Podczas wizyty profilaktyczno-diagnostycznej będzie przeprowadzona indywidualna analiza stanu uzębienia. Pacjentom, u których zdiagnozowany zostanie problem bruzd zębów trzonowych, dentysta wykonana proces lakowania - wskazali realizatorzy programu.

Elementem programu jest także edukacja. Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie, poznają metody dbania o higienę jamy ustnej oraz prozdrowotne nawyki higieniczne i żywieniowe w profilaktyce próchnicy. Spotkania dla opiekunów zostaną poszerzone o informacje na temat świadczeń gwarantowanych w zakresie stomatologii.

Jak zaznaczyła dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP Magdalena Pietrusik-Adamska, chcąc przeciwdziałać chorobom jamy ustnej, Poznań rozpoczął działania w ramach profilaktyki stomatologicznej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. - Poznań po raz kolejny dostrzega potencjał w działaniach profilaktycznych, dlatego uruchamia ten oczekiwany i bardzo potrzebny program zdrowotny - dodała.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej walczy z próchnicą dzieci

Zaznaczyła, że o zdrowie zębów należy dbać od najmłodszych lat, bo ich jakość gwarantuje zdrowie i prawidłowy rozwój. - Cieszę się, że możemy troszczyć się o zdrowie najmłodszych, oferując konsultacje przy współpracy z Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej - podkreśliła.

Specjaliści przypominają, że próchnica jest chorobą bakteryjną. Nieleczona niszczy nie tylko zęby, ale może być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych. Jak zaznaczyła kierowniczka Poradni Stomatologii Dzieci i Młodzieży UCSiMS Aneta Olszewska, w połączeniu z barierami społecznymi, przewlekłymi i skumulowanymi konsekwencjami braku opieki stomatologicznej związanymi z pandemią, prognozuje się w przyszłości pogłębianie się nierówności zdrowotnych dzieci, z odległymi skutkami mogącymi przenosić się na całe ich życie. W obecnej sytuacji istnieje potrzeba działań profilaktycznych, które pozwolą ograniczyć skutki zaniedbań w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci i młodzieży - dodała.

Chętni do udziału w programie mogą dokonać rejestracji osobiście w Uniwersyteckim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Sp. z o.o. przy ul. Bukowskiej 70 w Poznaniu, telefonicznie lub mailowo. Program będzie realizowany do końca 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH