PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Powstaje Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej

Autor: Łukasz Sowa • Źródło: ŁS
11-12-2013, 07:58
Powstaje Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej Powstaje Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej (Fot. sxc.hu)
Prof. Katarzyna Emerich wraz z gronem ekspertów powołuje do życia Polską Akademię Stomatologii Dziecięcej. Stowarzyszenie stawia sobie za cel m.in. poprawę i zwiększenie dostępności szkolenia podyplomowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej. infoDENT24.pl o inicjatywie informuje jako pierwszy.

Prof. Katarzyna Emerich, specjalista z zakresu stomatologii dziecięcej, związana jest przede wszystkim z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, ale nowa inicjatywa ma ogólnopolski zasięg. W skład komitetu założycielskiego oraz zarządu PASD wchodzą specjaliści z całego kraju m.in.: dr n. med. Michał Sobczak, lek. dent. Jerzy Perendyk, dr n. med. Ewa Nadolska-Gazda.

Mentorem Stowarzyszenia jest prof. Angus C. Cameron, światowej sławy specjalista, autor podręcznika, stanowiącego podstawę nauczania stomatologii dziecięcej na całym świecie, w tym również na wszystkich polskich uczelniach. Stowarzyszenie będzie funkcjonowało również pod patronatem European Academy of Paediatric Dentistry, organizacji zrzeszającej specjalistów stomatologii dziecięcej głównie z krajów Europejskich.

Prof. Katarzyna Emerich- Powołujemy PASD ponieważ czujemy, że lekarze dentyści chcą coraz lepiej leczyć dzieci, wszak o kontrakty ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży łatwiej niż dla dorosłych, ale wielu z nich boi się pracować z maluchami - wyjaśnia w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Katarzyna Emerich (na zdjęciu).

Nie dziwi więc fakt, iż w statucie Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej znalazły się takie cele jak: realizacja i rozwój programów kształcenia ustawicznego oraz poprawa i dostępności szkolenia podyplomowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

- Sytuacja jest dramatyczna. Wprawdzie w ostatnim czasie słychać o różnych inicjatywach wspierających walkę o zdrowie jamy ustnej dzieci, ale to ciągle zbyt mało. W kiepskiej sytuacji są sami lekarze dentyści. Brakuje dobrych szkoleń z zakresu stomatologii dziecięcej, kursy doskonalące objęte programem specjalizacji odbywają się zbyt rzadko i trudno osiągalne nawet dla tej grupy osób, którym udało się rozpocząć specjalizację z zakresu stomatologii dziecięcej. Chcemy to zmienić - dodaje prof. Katarzyna Emerich.

PASD zamierza także wydać praktyczny podręcznik dla lekarzy ogólniepraktykujących, którzy w ramach świadczonych usług przyjmują dzieci i młodzież. - Te, z których korzysta wielu lekarzy dentystów są dobre, ale ich autorami są specjaliści z Australii czy USA. Opisywana w nich rzeczywistość wielokrotnie odbiega od polskich realiów - podkreśla prof. Emerich. 

Założyciele PASD liczą, że członkami stowarzyszenia zostaną przede wszystkim lekarze praktycy, nie tylko związani z uczelniami medycznymi. - Im najtrudniej o aktualną wiedzę - przekonują.

- Nie jesteśmy w stanie zmienić sytuacji epidemiologicznej w Polsce, jeżeli w pierwszej kolejności nie zajmiemy się dziećmi. Jeżeli do gabinetów stomatologicznych zaczną zgłaszać się rodzice z 12 miesięcznymi maluchami, jesteśmy w stanie tak zaplanować opiekę stomatologiczną, aby dziecko nie cierpiało z powodu stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i mogło przychodzić do gabinetu głównie na wizyty profilaktyczne - uważa prof. Katarzyna Emerich.

POLECAMY W SERWISACH