• W Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie los poradni stomatologicznych jest niepewny. Powodem są rosnące braki kadrowe
  • Coraz mniej lekarzy dentystów decydują się na współpracę z NFZ. Trend ten wzmacniany jest przez politykę MZ, w wyniku której efektywność realizowania kontraktów jest wyjątkowo niska
  • Trudności z wykonaniem kontraktu przez lekarzy dentystów ze szpitala w Sochaczewie wynika z tego, że duża część pacjentów, zamiast leczyć zęby na miejscu, wyjeżdża do Warszawy

Robert Skowronek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Sochaczewie, w rozmowie z dziennikarką e-sochaczew.pl Izabelą Goryniak, przyznał, że trudno jest w obecnej chwili jasno określić przyszłość poradni stomatologicznych tamtejszego szpitala. Powodem tego stanu rzeczy są braki kadrowe, które będą coraz bardziej widoczne, a to z tego powodu, że część lekarek dentystek, pracujących w Sz.P. w Sochaczewie, niedługo zakończy karierę zawodową.

Coraz mniej dentystów współpracuje z NFZ

W ocenie dyrektora sochaczewskiego szpitala stomatologia w coraz większym stopniu funkcjonuje poza strukturą leczenia publicznego. W tej sytuacji znalezienie lekarzy dentystów, którzy chętni byliby nadal współpracować z NFZ - będzie z każdym rokiem coraz mniej. Trend ten wzmacniany jest przez politykę zdrowotną prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia. Otóż przy wprowadzanych, coraz to wyższych standardach leczenia, wycena poszczególnych procedur medycznych – pomimo ostatnich wzrostów - wciąż jest głęboko niedoszacowana. 

Problemy z realizowaniem kontraktu

Problemy ze skompletowaniem załogi nie są jedynymi, jakie dotykają stomatologię Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Okazuje się, że pojawiły się trudności z wykonaniem kontraktu przez tamtejszych lekarzy dentystów. Otóż duża część pacjentów, zamiast leczyć zęby na miejscu, wyjeżdżała do Warszawy, szukając tam placówki leczącej na NFZ. Sytuacja taka wynika po części z tego faktu, że wielu mieszkańców Sochaczewa pracuje w Warszawie - informuje e-sochaczew.pl.

Robert Skowronek przekonywał, że z kolei duża grupa Warszawiaków przyjeżdża do poradni stomatologicznych pracujących w Szpitalu Powiatowym w Sochaczewie.

W Szpitalu cały czas funkcjonuje poradnia stomatologii ogólnej, w której przyjmują:

  • lek. stom. W. Jankowska-Wydrych
  • lek. stom. I. Łątka
  • lek. stom. K. Galas-Karwaszewska
  • lek. stom. B. Miłkowska-Apka

oraz poradnia chirurgii stomatologicznej, w której przyjmuje lek. stom. W. Jankowska-Wydrych.