PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Powiat myślenicki chce dotacji na gabinety stomatologiczne

Autor: miro • Źródło: ms
23-04-2018, 11:47
Powiat myślenicki chce dotacji na gabinety stomatologiczne Myślenice: pieniądze na profilaktykę stomatologiczną (foto: pixabay)
Władze powiatu myślenickiego złożyły wniosek do wojewody małopolskiego o udzielenie dotacji - z przeznaczeniem na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej znajdujących się w szkołach (oczywiście dla tych, dla których powiat jest organem prowadzącym).

- Dobry sprzęt i nowoczesne wyposażenie to podstawa funkcjonowania gabinetów profilaktycznych w szkołach. Prowadzenie profilaktyki w pomieszczeniach zgodnych z obowiązującymi standardami oraz wymogami sanitarno-epidemiologicznymi jest dla nas bardzo istotne podczas realizowania zintegrowanej profilaktyki próchnicy na terenie powiatu – wyjaśniał starosta myślenicki Józef Tomal.

- Dzięki środkom finansowym pozyskanym z funduszy norweskich, zaangażowaniu gmin oraz samych podmiotów realizujących program profilaktyki próchnicy, szkolne gabinety stomatologiczne spełniają najwyższe standardy i w niczym nie ustępują gabinetom stomatologicznym funkcjonującym poza szkołami. Teraz mamy do dyspozycji w ramach prowadzonych przez powiat myślenicki programów zdrowotnych dobrze wyposażone zarówno szkolne gabinety stomatologiczne, jak i pielęgniarskie - podsumował Józef Tomal.

Na obszarze myślenickim od lat realizowany jest program profilaktyki próchnicy. Mogą z niego korzystać dzieci i młodzież z wszystkich gmin na terenie powiatu. Co ważne, program ten przynosi bardzo obiecujące rezultaty.

Od 2009 r. wskaźnik występowania próchnicy wśród dzieci objętych programem znacząco się obniżył - na początku wynosił ponad 7, natomiast już w 2015 r. wskaźnik, określający liczbę zębów dotkniętych próchnicą spadł do nieco ponad 3.

Program realizowany pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, posiada pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Program ten, z uwagi na zadowalające efekty, zbudowane zaplecze w postaci gabinetów stomatologicznych - jest podstawowym programem profilaktycznym, który będzie realizowany przez kolejne lata, tak aby zmniejszać problem próchnicy wśród dzieci. Całkowity koszt programu w 2016 r. wyniósł 90 tys. zł (łącznie zalakowano 7,2 tys. zębów u ponad 1 tys. dzieci) 

W 2017 r. w budżecie powiatu tylko na lakowanie zębów dzieci i młodzieży przeznaczono 80 tys. zł.

Realizacja programu jest możliwa dzięki gabinetom dentystycznym funkcjonującym w 10 szkołach na terenie powiatu (9 z nich zostało wyposażonych w ramach pozyskanych przez powiat środków z Funduszu Norweskiego w 2009 r.). Od chwili zakończenia projektu, czyli od 2011 r., program profilaktyki próchnicy w całości finansowany jest w ramach budżetu powiatu myślenickiego. Program ten realizowany jest przy współpracy z gminami z terenu powiatu myślenickiego. Gminy organizują dowóz dzieci do gabinetów szkolnych (Tokarnia, Wiśniowa, Siepraw, Sułkowice) i zapewniają ubezpieczenie sprzętu specjalistycznego w gabinetach.

W latach 2012-2016 udało się zalakować ok. 38 tys. zębów, blisko 7 tysięcy dzieci objęto bezpłatną profilaktyką stomatologiczną. Koszt zabiegów w tych latach wyniósł 450 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH