• Podczas rutynowej wizyty pacjenta stomatolog może rozpoznać nawet wczesne stadium raka jamy ustnej, o ile wie, na jakie symptomy zwrócić uwagę
  • Swoiste sprzężenie zwrotne: osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej narażone na choroby jamy ustnej, choroba jamy ustnej jest często podawana za przyczynę rozwoju cukrzycy
  • Charakterystyczny ból zatok może mieć zaskakujące źródło – zęby
  • Nieprawidłowości w uzębieniu są istotnym kryterium rozpoznania choroby rzadkiej u dziecka
  • Dentysta może rozpoznać czy pacjent uprawia namiętnie seks oralny? Jest w tym nieco prawdy

Rak, chore zatoki, cukrzyca, gruźlica. M.in. te choroby widać w jamie ustnej

Cukrzyca, zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie stawów, zapalenie nerwów, choroby krwi, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroby skóry, zapalenie tęczówki, Alzheimer, impotencja, depresja - lista schorzeń, które mogą się rozwijać na skutek nieleczonych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej zdaje się nie mieć końca.

Podane zależności zostały udokumentowane, ale na ile te związki są silne, żeby można było uznać jamę ustną, jeśli nie jako zasadniczy, to istotny czynnik sprawczy?

Objawy raka w jamie ustnej?

Nadal zbyt mało osób ma świadomość, że podczas rutynowej wizyty stomatolog może rozpoznać nawet wczesne stadium raka, o ile wie, na jakie symptomy zwrócić uwagę. Rak jamy ustnej może pojawić się na: języku, migdałkach, dziąsłach i ustach, a także na podniebieniu i dnie jamy ustnej.

Alarmem powinny być niepokojące, utrzymujące się dłużej niż trzy tygodnie objawy, czyli: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie, czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, zatkany z jednej strony nos oraz krwawienie z nosa, guz na szyi, trudności przy przełykaniu i ból gardła. Niepokojącym objawem może być również utrzymująca się chrypka.

Lekarz dentysta ma szansę zdiagnozować raka jamy ustnej i wargi we wczesnym stadium choroby, to istotny warunek skutecznego leczenia.

Cukrzyca. Objawy rozpoznane przez dentystę

Cukrzyca jest dobrym przykładem choroby, co do której można zastanawiać się co było wcześniej - jajo czy kura. Osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej narażone na choroby jamy ustnej, choroba jamy ustnej jest często podawana za przyczynę rozwoju cukrzycy. Diabetolog powinien mieć gorącą linię ze stomatologiem.

Uważa się,  że cukrzyca zwiększa trzykrotnie pojawienie się chorób przyzębia. Tutaj oddziaływanie jest bilateralne - nieleczone i zaostrzone stany zapalne przyzębia mogą utrudniać prawidłową kontrolę cukrzycy. Ponadto u diabetyków dochodzi do większej utraty kości, częstszego tworzenia się ropni. Utrudniony jest proces gojenia się ran.

Istotnym czynnikiem ryzyka pojawienia się chorób przyzębia jest występowanie cukrzycy typu 1 w dzieciństwie.

Nie do końca wyjaśniono bezpośredni związek cukrzycy z próchnicą. Niektórzy badacze podkreślają, że zwiększona koncentracja glukozy w ślinie oraz zmniejszone wydzielanie śliny u osób z cukrzycą mogą skutkować rozpoczęciem się procesu próchnicowego w twardych tkankach zęba.

Dla diabetyków jest także pocieszająca informacja, gdyż osoby takie mogą być w mniejszym stopniu zagrożone próchnicą z powodu stosowania diety ubogowęglowodanowej i ograniczenia spożycia sacharozy, którą uważa się za najbardziej kariogenny cukier.

Diagnoza chorych zatok przez dentystę

Charakterystyczny ból zatok może mieć zaskakujące źródło – zęby. Szacuje się, że na uciążliwe zapalenie zatok może cierpieć ok. 15 proc. Polaków. Chorobę najczęściej powoduje zakażenie wirusowe, bakteryjne, rzadko grzybicze. Przypadłość częściej występuje u alergików, osób chorujących na astmę, z niedoleczonymi infekcjami górnych dróg oddechowych, ale mało komu przychodzi do głowy, że dolegliwości mogą być równie dobrze spowodowane… chorym zębem.

Zapalenie zatok jest mniej znaną, ale wcale nie tak rzadką przyczyną bólu zęba. Winien jest wzrost ciśnienia, spowodowany przez nagromadzoną wydzielinę, która zatyka ujście zatok i wywołuje ból promieniujący na okoliczne struktury np. zęby. Niezależnie od przyczyny, zapalenie zatok szczękowych należy leczyć u źródła, ponieważ brak reakcji może doprowadzić do wyjątkowo groźnych dla zdrowia powikłań wewnątrzczaszkowych m.in. ropnia mózgu, zapalenia opon mózgowych czy zapalenia tkanek oczodołu.

Diagnoza chorych migdałków, oskrzeli, płuc przez dentystę

Nieprzyjemny zapach z ust może wskazywać na laryngologiczne problemy m.in. ropne zapalenie migdałków i obecność tzw. kamieni migdałkowych, a także na infekcje zatok przynosowych oraz polipy w nosie. Specyficzny zapach gnicia może wskazywać na infekcje dróg oddechowych np. zapalenie oskrzeli, a także na ropień płuca, gruźlicę, rozedmę płuc czy zapalenie płuc.

5 - 10 proc. przyczyn nieświeżego zapachu z ust ma swoje źródło poza jamą ustną. Specyficzny zapach z ust może być oznaką problemów zdrowotnych, które wymagają leczenia u specjalisty, ale to dentysta ma duże szanse na pierwszą diagnozę.

Diagnoza chorób rzadkich przez dentystę

Nieprawidłowości w uzębieniu są istotnym kryterium rozpoznania rzadkiej choroby u dzieci. Pacjenci z tzw. dysplazją ektodermalną mogą mieć braki zębowe i inny niż zazwyczaj „spiczasty” kształt uzębienia.

Tego typu zmiany w zębach, a przede wszystkim wczesna utrata uzębienia mogą wskazywać na zaburzenie mineralizacji kości, tzw. hipofosfatazję. W chorobie jeden z enzymów w organizmie jest mniej aktywny. W rezultacie zęby i kości nie są odpowiednio zmineralizowane, a zęby mleczne mogą wcześniej wypadać.

Natomiast w przypadku zespołu Cornelia de Lange występują typowe wady rozwojowe twarzy. Ważne dla diagnozy są mocno zaznaczone, zakrzywione i zbieżne brwi, długie rzęsy, i cienka górna warga, nozdrza skierowane do przodu, a w dół - kąciki ust.

Diagnoza ciąży przez dentystę?

Zmiany w dziąsłach, związane z większą aktywnością hormonów takich jak estrogeny i progesteron, widoczne są od drugiego miesiąca ciąży. Hormony te powodują rozszerzenie naczyń włosowatych, co skutkuje przerostem dziąseł oraz ich zapaleniem. Jednocześnie dochodzi do zmian flory bakteryjnej w kierunku flory beztlenowej. Bakterie te odpowiedzialne są za zapoczątkowanie procesu zapalnego, który może spowodować skurcze macicy i przedwczesny poród.

Uważa się  że obecność chorób przyzębia w ciąży zwiększa 7,5-krotnie ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych. Liczne badania potwierdzają, że zła higiena w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a nawet może doprowadzić do poronienia.

Diagnoza zaburzeń psychicznych przez dentystę

Zaawansowana erozja, utrata szkliwa, przebarwienia zębów, nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej - to objawy, które powinny ostrzegać dentystę, że pacjent ma zaburzenia odżywiania. W takich przypadkach dentysta, poza opieką stomatologiczną, powinien wspierać działania psychiatry.

Każdy dentysta powinien umieć rozpoznać erozję - utratę tkanki zębowej i pourazowe zmiany na błonie śluzowej, spowodowane drażnieniem chemicznym lub mechanicznym. To sygnał ostrzegawczy, że dzieje się coś złego. Często na zaburzenia odżywiania cierpią nastolatki lub młode dorosłe kobiety

Widoczne są także zmiany wynikające z niedoboru mikro- i makroelementów w przypadku anoreksji. Stan skóry w okolicach warg, ich przesuszenie, pękanie, zapalenie kątowe warg towarzyszące zmniejszonemu wydzielaniu śliny - to wszystko sygnały ostrzegawcze.

To dopiero początek problemów, z czasem erozja jest na tyle duża, że zmienia się zarys koron zębów, poprzez utratę szkliwa - zęby stają się cieńsze, pojawiają się widoczne przebarwienia.

Diagnoza przemocy domowej przez dentystę

Stomatolog posiada bardzo dobre warunki, aby drobiazgowo ocenić co dzieje się z twarzoczaszką pozostającego na fotelu dziecka.

Podczas wizyty stomatologicznej można, bez większego problemu, dostrzec niepokojące oznaki na twarzy, szyi oraz odsłoniętych częściach ciała dziecka. Oczywiście nie każdy uraz lub niepokojące zachowanie pacjenta jest objawem przemocy. Uwaga zatem, błędna diagnoza może skrzywdzić dziecko oraz jego rodziców i otoczenie.

Zadaniem stomatologa nie jest wyjaśnienie problemu, a jedynie powiadomienie odpowiednich instytucji o swoich podejrzeniach.

Dentysta rozpozna czy pacjent uprawia seks oralny

Dentysta może rozpoznać czy pacjent uprawia namiętnie seks oralny – ta wiadomość rozgrzała swego czasu Tik Toka do białości. Tymczasem trudno mówić o sensacji, a prawda jest bardziej złożona.

Jest w tym nieco prawdy. Chodzi o wybroczyny na podniebieniu, które można zobaczyć podczas uważnej obserwacji jamy ustnej. Wybroczyny - małe czerwone lub fioletowe plamki, spowodowane są niewielkim krwawieniem z pękniętych naczyń włosowatych.

Pamiętać należy, że ten typ zmiany niekoniecznie musi być spowodowany nadmiernym upodobaniem do seksu oralnego. W rzeczywistości może się zdarzyć, że przyczyną tego typu zmian jest niedobór żelaza lub infekcje.