PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
16-12-2021, 12:53
Potwierdzono pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce Nowy wariant SARS-CoV-2 może opanować Europę w styczniu 2022 r. (fot. Pixabay)
Nowa mutacja koronawirusa została potwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho przez katowicki sanepid.
  • Informacja o pierwszym przypadku zakażenia Omikronem pojawiła się na Twitterze.
  • Omikron został zidentyfikowany w próbce pobranej od obywatelki Lesotho przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach
  • Istnieje duże niebezpieczeństwo, że Omikron zdominuje zakażenia w Europie już na początku 2022 r.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska  w Polsce stwierdzono występowanie omikronu - nowej mutacji SARS-CoV-2. Jest to przypadek ze stacji WSSE (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - PAP) z Katowic.

Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. @GIS_gov podjął niezbędne działania - napisał na Twitterze resort zdrowia.

Informacje dotyczące wykrycia przez WSSE Katowice przekazał jako pierwszy na swoim Twitterze prof. Krzysztof Pyrć.

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) 15 grudnia ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku 2022 r. i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH