PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Postępy w informatyzacji podmiotów medycznych - wyniki badania

Autor: nieck • Źródło: en
31-08-2021, 14:02
Postępy w informatyzacji podmiotów medycznych - wyniki badania Badania zaawansowania wdrażania EDM (fot. Shutterstock)
Raport CeZ z badania stopnia informatyzacji podmiotów ujrzał światło dzienne, wyniki nie tylko nie oszałamiają, ale wręcz pozwalają wątpić w to, że EDM szybko będzie sprawnie działać.
  • Kolejny raport prowadzony przez Centrum e-Zdrowia ujawnia stan  przygotowania placówek medycznych do  prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.
  • Badanie objęło niewielki procent placówek medycznych, a wyniki wskazują, że ankieta stale kierowana jest do tych samym miejsc. Ankieta została wypełniona przez 6,65 proc. wszystkich podmiotów leczniczych, 37,20  proc. szpitali oraz ponad 28 proc. stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne. 
  • Zaledwie 11 proc.  świadczeniodawców wdrożyło usługi elektroniczne przeznaczone dla innych podmiotów leczniczych.
  • 96 proc. polega na  wydruku jako podstawowej formie przekazywania dokumentacji medycznej.

Badanie CeZ objęło 5060 placówek, czyli niespełna 3 proc. z ok 180 tys. usługodawców (bez aptek). Wyniki nie dają zatem pełnego obrazu stanu informatyzacji.

Porównując z wynikami takiej samej ankiety z 2019 r. niewiele się zmieniło pod względem dysponowania narzędziami cyfrowymi i dostępu do repozytoriów. Najprawdopodobniej więc jest to stała grupa podmiotów, która bierze udział w tym badaniu.

Komputery prawie wszędzie powszechne

Komputer i internet to obecnie  powszechne wyposażenie placówki zdrowia.
We wszystkich podmiotach wykonujących działalność leczniczą w przeważającej  części pomieszczeń, w których przetwarzana jest dokumentacja medyczna – 95,97 proc.  zapewniony jest dostęp do sieci komputerowej.
W zdecydowanej większości podmiotów (90,16 proc.) wszyscy pracownicy medyczni lub ich zdecydowana większość mają dostęp do komputera.

Niestety dużo gorzej jest już z posiadanymi narzędziami do prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Niewiele podmiotów prowadzi dokumenty EDM typowe dla swoich rodzajów świadczeń ( np. informacje lekarza specjalisty dla lekarza kierującego - w przypadku AOS , czy karty opisu badań diagnostycznych lub laboratoryjnych- dla pracowni laboratoryjnych i diagnostycznych).

 

Repozytoria nawet nie w co drugiej placówce

Blisko 44 proc. wszystkich ankietowanych podmiotów posiada repozytorium EDM, czyli miejsce składowania dokumentów elektronicznych wraz z metadanymi na potrzeby ich wyszukiwania. W porównaniu do wyników z poprzedniego badania nastąpił wzrost o ok. 1,5proc. I ten wynik nasuwa podejrzenie, że ankietę wypełniły w znacznej części te same podmioty co w 2019 r. 

Pozytywnie na pytanie dotyczące repozytorium odpowiedziało ponad 62 proc. szpitali, 45 proc. stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne oraz 41,50 proc. AŚZ.

Na ile działa e-skierowanie?

POLECAMY W SERWISACH