• Dostęp do refundowanych świadczeń stomatologicznych jest ograniczony, natomiast w mniejszych miejscowościach wręcz nie istnieje - ocenia grupa posłów
  • Lekarze dentyści nie podpisują kontraktów ze względu na zaniżone wyceny przez Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Parlamentarzyści dopytują czy Ministerstwo Zdrowia planuje podwyższenie kwot w ramach refundacji gwarantowanych świadczeń stomatologicznych i czy dostrzega konieczność wdrożenia akcji edukacyjnych zachęcających do większej dbałości o stan uzębienia 

Niewystarczająca refundacja świadczeń stomatologicznych

Grupa posłów zwróciła uwagę ministrowi zdrowia na fatalny stan uzębienia Polaków. W ocenie parlamentarzystów za problemy odpowiada głównie niewystarczająca refundacja świadczeń stomatologicznych. Dostęp do refundowanych świadczeń stomatologicznych jest ograniczony, natomiast w mniejszych miejscowościach wręcz nie istnieje.

Brak zainteresowania dentystów współpracą z NFZ

Autorzy interpelacji poselskiej zwracają uwagę na fakt, że lekarze dentyści nie podpisują kontraktów ze względu na zaniżone wyceny przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W efekcie decydują się tylko na świadczenie usług w ramach prywatnej, płatnej opieki dentystycznej.

Próchnica - inicjator chorób ogólnoustrojowych.

Posłowie przypominają, że zdrowe i zadbane uzębienie to nie tylko ważny element estetyczny, ale przede wszystkim czynnik eliminujący wiele chorób ogólnoustrojowych. Dostęp do regularnych wizyt w gabinetach stomatologicznych oraz odpowiednio refundowanych usług mógłby wyeliminować poważne powikłania wynikające z zaniedbań stanu uzębienia Polaków – uważają. 

Dwunastka posłów pytają czy Ministerstwo Zdrowia:

  • planuje podwyższenie kwot w ramach refundacji gwarantowanych świadczeń stomatologicznych
  • dostrzega konieczność wdrożenia akcji edukacyjnych zachęcających do większej dbałości o stan uzębienia przez Polaków

Autorzy interpelacji:

Ewa Kołodziej, Monika Wielichowska, Elżbieta Gelert, Marta Golbik, Krystyna Skowrońska, Joanna Frydrych, Mirosława Nykiel, Mateusz Bochenek, Zofia Czernow, Joanna Fabisiak, Iwona Hartwich, Henryka Krzywonos-Strycharska.