Stomatologiczną pomoc doraźną na terenie Starachowic realizuje NZOZ Dens Lux, w zasadzie realizował, gdyż od roku lecznica ta zaangażowana jest w leczenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Sytuację tłumaczy NFZ. Nocna pomoc stomatologiczna to ciężki kawałek chleba przede wszystkim dlatego, że korzystający z niej pacjenci często bywają roszczeniowi, agresywni. To sprawia, iż dyżurujący stomatolog zazwyczaj musi korzystać z pomocy ochrony. Kwestie bezpieczeństwa to jeden aspekt sprawy, bo trzeba pamiętać i to, że dodatkowy pracownik obniża efektywność realizowanych świadczeń.

NFZ tłumaczy, że w 2021 r. stawka ryczałtu przypisanego 12-godzinnemu dyżurowi wynosi na ternie woj. świętokrzyskiego 900 zł. To z jednej strony więcej niż średnia krajowa, z drugiej za mało, żeby znalazł się chociaż jeden świadczeniodawca zainteresowany ofertą NFZ.

Chętni są, ale okazuje się, że ceny satysfakcjonujące lecznice zaczynają się od 2,4 tys. zł (prawie trzykrotnie tyle na ile stać jest NFZ) na co absolutnie płatnik nie chce przystać.

Poseł Andrzej Szejna zapowiada, że będzie interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. W jakąkolwiek skuteczność tej interwencji trudno jednak uwierzyć.