• Lekarz dentysta Radosław Lubczyk (poseł obecnej kadencji) kandyduje do Sejmu z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga PSL- PL2050 Szymona Hołowni
  • Radosław Lubczyk uważa, że finansowanie stomatologii jest niewystarczające. Nieustannie brakuje nam czasu na drobiazgową analizę zdrowia pacjenta, wykraczającą poza stomatologiczne problemy - wskazał kandydat na posła
  • Ostatnio Wirtualna Polska pisała o tym, że poseł Radosław Lubczyk ma dobrze prosperującą spółkę dentystyczną, a mimo to w ciągu ostatnich siedmiu latach pobrał z kasy Sejmu ponad 778 tys. zł 

- Te wybory nie będą o to, kto będzie pierwszy czy drugi. Zdecyduje ten, kto będzie trzeci – stwierdził Radosław Lubczyk.

Poseł Radosław Lubczyk tak skomentował swoją jedynkę na liście Trzeciej Drogi: Nasza lista składa się wyłącznie z kandydatów z Regionu. Nie znajdziecie na niej spadochroniarzy ze Szczecina czy z Warszawy, wszyscy działają lokalnie. I to jest siła Trzeciej Drogi!

Warto przypomnieć, że do Sejmu z Koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni - Trzecia Droga kandyduje także lekarz dentysta Rafał Komarewicz, przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Radosław Lubczyk o problemach stomatologii

W debacie, prowadzonej przez infodent24.pl, Radosław Lubczyk tak mówił o problemach polskiej stomatologii:

Finansowanie stomatologii jest niewystarczające. Nie można stawiać kolejnych wymagań bez zapewnienia środków na realizację dodatkowych zadań. Wiem to z własnego doświadczenia lekarza dentysty i właściciela lecznicy stomatologicznej, wiem to z rozmów z innymi stomatologami. Nieustannie brakuje nam czasu na drobiazgową analizę zdrowia pacjenta, wykraczającą poza stomatologiczne problemy.

Harmonogram wizyt u lekarza dentysty, tych realizowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i tych opłacanych z własnej kieszeni pacjenta nie zostawia żadnego marginesu na precyzyjną analizę schorzeń manifestujących się w jamie ustnej pacjenta.

Trudno liczyć na to, że każdy symptom choroby ogólnoustrojowej wyłapany zostanie równolegle z realizowaną procedurą stomatologiczną. Musimy mieć czas na dłuższe pochylenie się nad pacjentem, na połączenie szerokiej wiedzy z konkretnym przypadkiem. Obiecuję, że w ramach pełnionego mandatu posła będę orędownikiem zmian systemowych. Zmian, które pozwolą na podjęcie przez lekarzy dentystów wyzwania jakże istotnego dla ogólnego zdrowia pacjenta.

Kariera polityczna Radosław Lubczyka

Przypomnijmy, że Radosław Lubczyk w wyborach parlamentarnych w 2015 r. dostał się do Sejmu będąc jedynką w okręgu koszalińskim na liście Nowoczesnej Ryszarda Petru. Poseł zdobył wówczas 6236 głosów. Ten sukces powtórzył w 2019 r. kandydując do Sejmu z listy PSL (6712 głosów).

Radosław Lubczyk poseł na Sejm VIII i IX kadencji działał w Komisji Zdrowia i Obrony Narodowej.

Kandydat na posła X kadencji ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, jest też absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Był dowódcą kompanii w jednostce wojskowej. Od 2010 r. prowadzi prywatne gabinety stomatologiczne. Od 2014 r. prezes Klubu Sportowego „Wielim” Szczecinek.

Pytanie o dochody posła dentysty 

Przypomnijmy, iż w sierpniu 2023 r. Wirtualna Polska pisała o tym, że poseł Radosław Lubczyk ma dobrze prosperującą spółkę dentystyczną, która tylko w ostatnim roku zarobiła "na czysto" ponad 0,5 mln zł. Mimo to w ciągu ostatnich siedmiu latach parlamentarzysta pobrał z kasy Sejmu ponad 778 tys. zł z uwagi – jak to napisała WP - na trudną sytuację majątkową.

Poseł niezawodowy (a takim jest Radosław Lubczyk) może pobierać uposażenie, które przysługuje parlamentarzystom nie pracującym zawodowo. Taka opcja otwiera się jednak przed tymi, których dochody uzyskiwane poza Sejmem są znikome.

W ocenie Radosława Lubczyka, wniosek o wsparcie nie łamie prawa, bo majątek lecznicy stomatologicznej formalnie nie wlicza się do jego osobistych przychodów. Poseł deklaruje miesięczny zarobek na poziomie 1 tys. zł.