PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pomorze: pierwszy zabieg całkowitej resekcji i rekonstrukcji stawu S-Ż z wykorzystaniem sztucznej protezy stawu

GUmed/szaft
22-10-2013, 08:20
Pomorze: pierwszy zabieg całkowitej resekcji i rekonstrukcji stawu S-Ż z wykorzystaniem sztucznej protezy stawu Pomorze: pierwszy zabieg całkowitej resekcji i rekonstrukcji stawu S-Ż z wykorzystaniem sztucznej protezy stawu (Fot. GUMed)
Lekarze z Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Stomatologicznej GUMed kierowanej przez prof. Adama Włodarkiewicza przeprowadzili we współpracy z prof. Marcinem Kozakiewiczem (UM w Łodzi) pierwszy na Pomorzu zabieg całkowitej resekcji i rekonstrukcji stawu skroniowo-żuchwowego z wykorzystaniem sztucznej protezy stawu.

Do tej pory w kraju wykonano jedynie kilka tego typu operacji. Zabieg u 30-letniego pacjenta polegał na usunięciu struktur zniszczonego procesem rozrostowym stawu i zastąpieniu go sztucznymi elementami, które w pełni rekompensują funkcję zdrowego stawu skroniowo-żuchwowego, umożliwiając pacjentowi powrót do pełnej aktywności w okresie 6 tygodni po zabiegu.

Operację przeprowadził zespół w składzie: prof. Marcin Kozakiewicz, dr Marcin Niekra, dr Piotr Chomik.

Udana implantacja protezy stawowej oraz krótki czas rekonwalescencji pozabiegowej pozwalają mieć nadzieję, że tego typu procedury chirurgiczne na stałe zagoszczą w katalogu zabiegów wykonywanych w Katedrze i Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Stomatologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
GUMed   Marcin Kozakiewicz   Adrian Włodarkiewicz  

POLECAMY W SERWISACH