PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pomorze: będą nowe w miejsce unieważnionych kontraktów

01-08-2013, 00:11
Pomorze: będą nowe w miejsce unieważnionych kontraktów (foto: Fotolia/PTWP)
Pomorze: będą nowe w miejsce unieważnionych kontraktów (foto: Fotolia/PTWP)
O ile wierzyć zapewnieniom kierownictwa  OW NFZ w Gdańsku, to sami lekarze są sobie winni, że utracili kontrakty na świadczenie usług stomatologicznych na lata 2013 2016. Jak do tego doszło? Otóż w ostatnim okresie część lekarzy, w tym lekarzy dentystów, zakładało praktyki licząc na to, że dzięki zaoferowaniu atrakcyjnych warunki współpracy z publicznym płatnikiem zwyciężą w przeprowadzanych w czerwcu przez NFZ konkursach.

Tak też się stało. Część właścicieli gabinetów stomatologicznych w organizacji uzyskała wystarczająco dużo punktów, aby wygrać rywalizację z od lat funkcjonującymi na rynku praktykami. Inne zdanie w sprawie mają sami lekarze, którzy uważają, że kryteria oceny ofert, w tym algorytm przyznawania punktów - nie są sprawiedliwe, co gorsze preferują wirtualne przedsięwzięcia kosztem tych, które dotychczas realizowały kontrakty z NFZ.

Prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu, a także marszałek województwa pomorskiego w liście do premiera zażądali unieważnienia konkursów i odwołania Barbary Kawińskiej, dyrektorki OW NFZ w Gdańsku. Nagła zmiana sieci placówek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej spowodowała chaos, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu ludzi. W tej sytuacji centrala NFZ zapowiedziała zorganizowanie  konkursów uzupełniających. Pomorski OW NFZ poinformował 29 lipca  2013 r. o opublikowaniu ogłoszenia konkursowego na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (od 1 września 2013 r.).
Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku zbiera wszystkie sygnały od lekarzy dentystów, którzy z powodu braku specjalizacji nie uzyskali kontraktu z NFZ. OIL liczy także na zgłoszenia przypadków utraty kontraktu po wieloletniej współpracy z NFZ.
Kontakt: komisjastomatologiczna@oilgdansk.pl.

W odezwie do poszkodowanych lekarzy dentystów czytamy m.in.: Jeżeli jesteś lekarzem lub lekarzem dentystą, który na skutek nie przyznania kontraktu przez POW NFZ w rozstrzygniętym w czerwcu br. konkursie na AOS utracił pracę, jedyne lub przeważające źródło zarobkowania lub doznał z tego tytułu innej szkody - zgłoś ten fakt Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku. O danych, które trzeba podać w zgłoszeniu piszemy tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   kontrakty   konkursy   Wydarzenia   Kontraktowanie  

POLECAMY W SERWISACH