Pomnik prof. Antoniego Cieszyńskiego

Przetarg na zagospodarowanie skweru zorganizował Zakład Budynków Komunalnych. Pojawiły się na nim ławki, kosze na śmieci, krzewy i inne rośliny trejaże, stojaki na rowery. Na skwerze stanął pomnik, urodzonego w Oleśnicy, profesora Antoniego Cieszyńskiego, który był twórcą stomatologii polskiej i jednym z jej światowych pionierów.
Antoni Cieszyński urodził się 31 maja 1882 r. w Oleśnicy, zamordowany został przez Niemców z 3 na 4 lipca 1941 roku we Lwowie. Twórca stomatologii polskiej i jeden z jej światowych pionierów, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, kawaler Krzyża Obrony Lwowa i Medalu Niepodległości, przewodniczący Komitetu Narodowego Międzynarodowego Związku Dentystycznego, autor 375 prac ze wszystkich dziedzin stomatologii.
Naukowiec w 1907 r. ogłosił regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonywanie zdjęć, na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. W tym samym roku opracował pierwszy na świecie atlas radiologii stomatologicznej.
W 1926 r. wydał podręcznik radiologii stomatologicznej. Jego obszerne przedwojenne opracowanie zatytułowane „O reformie studiów stomatologicznych” zostało w pełni wykorzystane po II wojnie światowej na polskich uczelniach medycznych i wprowadziło polską stomatologię do światowej czołówki.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT -
COVID-19 spotęgował bruksizm
techDENT -
Śląski PTS organizuje webinar ze stomatologii cyfrowej
eduDENT -
Chirurg stomatolog prof. dr hab. Hanna Gerber z nominacją profesorską
eduDENT -
NRL domaga się od MZ działań ws ograniczenia palenia tytoniu
newsDENT -
Dodatki covidowe dla rezydentów i stażystów
bizDENT -
Tylko 1/3 krajów zezwala dentystom na wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19
newsDENT -
Stomatolog Patrycja Chowańska z wielkim sercem
newsDENT
-
Trwa nierówna walka o wsparcie gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Studenci stomatologii powtórzą rok
bizDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Alignery mogą utrudniać zajście w ciążę?
techDENT -
Co czeka stomatologię w 2021 r.?
bizDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Polanica, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Myślenice, małopolskie -
asystent/ka stomatologiczna
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Polanica, dolnośląskie