PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Pomnik dla dentysty prof. Antoniego Cieszyńskiego

Autor: miro • Źródło: ms
02-06-2020, 07:45
Pomnik dla dentysty prof. Antoniego Cieszyńskiego Prof. Antoni Cieszyński (źródło: Wikipedia)
W Oleśnicy, był przy ul. Cieszyńskiego, nieopodal ul. Kilińskiego powstanie skwer, a jego centralnym puntem ma być pomnik lekarza dentysty prof. Antoniego Cieszyńskiego.

Zakład Budynków Komunalnych ogłosił przetarg na zagospodarowanie skweru. Pojawią się na nim ławki, kosze na śmieci, krzewy i inne rośliny. Do tego stanie na nim pomnik urodzonego w Oleśnicy profesora Antoniego Cieszyńskiego, który był twórcą stomatologii polskiej i jednym z jej światowych pionierów.

Do przetargu zgłosiło się trzech oferentów, którzy za wykonanie prac chcą od 234 tys. do 243 tys. złotych. Wkrótce będą znane wyniki postępowania.

Antoni Cieszyński urodził się 31 maja 1882 r. w Oleśnicy, zamordowany został przez Niemców z 3 na 4 lipca 1941 roku we Lwowie. Twórca stomatologii polskiej i jeden z jej światowych pionierów, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, kawaler Krzyża Obrony Lwowa i Medalu Niepodległości, przewodniczący Komitetu Narodowego Międzynarodowego Związku Dentystycznego, autor 375 prac ze wszystkich dziedzin stomatologii.

Naukowiec w 1907 r. ogłosił regułę izometrii, dzięki której możliwe stało się wykonywanie zdjęć, na których długość radiologiczna zęba jest równa jego rzeczywistej długości. W tym samym roku opracował pierwszy na świecie atlas radiologii stomatologicznej.

W 1926 r. wydał podręcznik radiologii stomatologicznej. Jego obszerne przedwojenne opracowanie zatytułowane „O reformie studiów stomatologicznych” zostało w pełni wykorzystane po II wojnie światowej na polskich uczelniach medycznych i wprowadziło polską stomatologię do światowej czołówki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Antoni Cieszyński  

POLECAMY W SERWISACH