PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska w systemie Unijnych Certyfikatów Covid

Autor: nieck • Źródło: en
02-06-2021, 12:18
Polska w systemie Unijnych Certyfikatów Covid Ułatwienia w podróży po terenie Europy dla osób z UCC (fot. Pixabay)
Polska od 1 czerwca 2021 r. dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC). Dzięki temu zaszczepione osoby będą miały ułatwioną podróż po terenie UE w czasie epidemii.
  • Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca 2021r.
  • Korzystanie z certyfikatu jest dobrowolne.
  • Od 1 czerwca 2021 r. certyfikat można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF, po 25 czerwca br.,  dostępny także w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.  
  • UCC będzie honorowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Unijny Certyfikat Covid jest wzajemnie uznawanym w UE dokumentem zawierającym kod QR i unikatowy identyfikator, ułatwiającym weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego.   -  Nasz kraj jest w grupie siedmiu państw, które są już gotowe do wydawania certyfikatów  w pierwszym możliwym terminie, czyli od 1 czerwca - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Korzyści wynikające z certyfikatu UCC

Osoba z certyfikatem będzie zwolniona z kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski. Dodatkowo w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób – wskazał minister zdrowia. 

Unijne certyfikaty stanowią jedynie pewną możliwość, z której każdy obywatel, po spełnieniu określonych warunków, może skorzystać, ale nie są obowiązkowe.   

Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest: przyjęcie szczepionki na COVID-19 (w  przypadku certyfikatu z tyt. zaszczepienia), negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe (w przypadku certyfikatu z tyt. testu), bądź pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku certyfikatu z tyt. przebytej infekcji).  

Formy i dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID

Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie z strony Internetowego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacji na urządzeniach mobilnych i do wydruku (logowanie poprzez stronę  pacjent.gov.pl). 

Po 25 czerwca UCC będzie dostępny także w aplikacjach mojeIKP i  mObywatel.  

Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papierowego w punkcie szczepień. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa będą mogły otrzymać UCC w formie wydruku papierowego od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl czyli np. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.   

Certyfikaty będą wydawane po każdej z dawek szczepionki z wyraźnym oznaczeniem cyklu (1/2, 2/2, 1/1).  

W Polsce certyfikat ważny będzie 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki. Jest to czas potrzebny do uzyskania odporności po pełnym cyklu szczepienia.  Nie oznacza to jednak, że każde państwo członkowskie będzie honorowało taki certyfikat już od pierwszej dawki (jest to indywidualna decyzja państwa UE).  

SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   e-system   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH