• Polka, studentka stomatologii w Ukrainie opisuje ucieczkę z tego kraju.
  • Część Ukraińców studentów zostaje w ojczyźnie, aby walczyć. 

- Związałam się bardzo z tym krajem – zapewniła uczestników koncertu solidarności z Ukrainą w Koninie Laura Lis, studentka stomatologii.

Laura Lis tak opisywała ostatnie traumatyczne przeżycia w Ukrainie, które relacjonował portal przegladkoninski.pl.

- Dla mnie Ukraińcy byli jak wielka rodzina. Co ich wyróżnia? To, że mają ogromne serducha i są bardzo pomocni. Studiując 600 kilometrów od mojego domu rodzinnego nie czułam się tam obca. Nigdy! Oni mnie przyjęli jak swoją – opowiadała.

 
   Podczas koncertu Konin Ukrainie 

Relacja z ucieczki z Ukrainy 

– Obudziły mnie strzały i wybuch. Zbombardowali nasze lotnisko, które było niedaleko mojego mieszkania w Iwano-Frankiwsku. Nie chciałam patrzeć przez okno, bo widziałam, że całe miasto jest w dymie. Tak naprawdę wstałam w piżamie i zaczęłam uciekać. Wzięłam najpotrzebniejsze rzeczy, czyli paszport i jakieś pieniądze, a wszystko zostało w mieszkaniu.

- Szczęście, że mieliśmy transport i mogliśmy w miarę szybko dostać się do granicy. Na granicy staliśmy 10 godzin, wiec widziałam uciekające matki z płaczącymi dziećmi, bo tak naprawdę zostawili cały swój dobytek. Mężczyźni nie uciekali, a także wracali z Polski i jechali w stronę Ukrainy po broń, żeby walczyć za ojczyznę. Mam wielu znajomych, którzy nadal tam są i nie chcą wrócić. Napisałam do mojej 26-letniej przyjaciółki: „wracaj”. Ona mówi, że ma pistolet i będzie walczyła, bo to jest ojczyzna - przemawiała Laura Lis..

Sytuacja zagranicznych studentów w Ukrainie 

Laura Lis studiowała z ludźmi z Kurdystanu, Egiptu czy Indii. – Oni miały największy problem z powrotem, bo zablokowali loty. Te osoby nie wiedziały, gdzie uciekać, jedyną opcją jest przyjazd do Polski. W imieniu studentów Ukrainy proszę was o pomoc. Każdy z nas jest kroplą, ale jeżeli się złączymy, to możemy być oceanem – apelowała.

źródło: przegladkoninski.pl