PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polska czerwoną latarnią w walce z próchnicą zębów. Edukacja leży

Autor: miro • Źródło: ms
08-06-2022, 18:29
Polska czerwoną latarnią w walce z próchnicą zębów. Edukacja leży Dr n. med. Emma Kiworkowa podczas prezentacji książki "Zajączek u dentysty"
Nie potrafimy sobie poradzić z próchnicą zębów. Polska plasuje się w czołówce państw na świecie, w których odsetek osób z próchnicą i innymi schorzeniami jamy ustnej jest największy - mówi infoDENT24.pl dr n. med. Emma Kiworkowa, właścicielka Villa Nova Dental Clinic i wiceprezes fundacji Wiewiórka Julia.
  •  W ramach projektu „Podróże Julii” wolontariusze Fundacji „Wiewiórka Julia'' przebadali blisko 60 tys. dzieci
  • W Polsce 95 proc. młodzieży ma mniejsze lub większe problemy ze zdrowiem jamy ustnej
  • Polska jest na samym dnie rankingu państw, najlepiej radzących sobie z chorobą próchnicową zębów
  • Wolontariusze z Fundacji „Wiewiórka Julia'' są w stanie co tydzień zrealizować program edukacyjny dla 600 dzieci 

Bez profilaktyki walka z próchnicą zębów nie ma sensu 

Dr n. med. Emma Kiworkowa: 

W ramach aktywności Fundacji Wiewiórki Julii przebadaliśmy ok. 60 tys. dzieci. Wnioski z naszych analiz nie są optymistycznie. Stan zdrowia jamy ustnej przedszkolaków jest przygnębiający. Próchnica występuje powszechnie. Później jest tylko gorzej. 95 proc. młodzieży ma mniejsze lub większe problemy z jamą ustną.

Przeanalizowaliśmy sytuację i doszliśmy do przekonania, że naszą aktywność musimy w pierwszej kolejności skoncentrować na edukacji. Nasze projekty badawcze spełniły swoją rolę. Wiemy gdzie i co wymaga pilnej naprawy.

Z największą starannością opracowaliśmy specjalne programy szkoleniowe, łączące naukę z zabawą. Jesteśmy w stanie przeszkolić tygodniowo 600 dzieci z przedszkoli. Nasz potencjał wynika z faktu, że działamy w oparciu o filie Fundacji Wiewiórki Julii usytuowane praktycznie w całym kraju.

Duże zapotrzebowanie na programy profilaktyczne 

Cieszy nas, że uzyskujemy entuzjastyczne oceny naszego programu. Przedstawiciele władz samorządowych chcą, aby jak największa grupa dzieci objęta została szkoleniem "Wiewiórki Julii". Prowadzący placówki oświatowe dopytują się o harmonogram wizyt naszych wolontariuszy. Rodzice dzieci zabiegają o to, aby powtórzyć szkolenie.

Takie nastawienie pokazuje, że nasza praca spotyka się ze zrozumieniem dzieci i ich opiekunów. To dobrze wróży na przyszłość, bo brak świadomości dzieci wynika z braku świadomości rodziców.

Musimy zacząć od najmłodszych, bo tylko w ten sposób będziemy mieli pewność, że w późniejszym wieku uczestnik naszych projektów edukacyjnych nie zaniedba higieny jamy ustnej – i co ważne – czynić to będzie zgodnie z racjonalnymi zasadami.

Brak spójnego programu opieki stomatologicznej 

Bez racjonalnej profilaktyki nie poradzimy sobie ze skalą wyzwań. Nie mamy spójnego programu opieki stomatologicznej nad dziećmi i młodzieżą. Pacjenci ustawiają się w wielomiesięczne kolejki do lekarzy dentystów pracujących na NFZ. To niedopuszczalne, aby na leczenie próchnicy czekać rok lub dwa. Oczywiście, że ważną alternatywą jest system opieki stomatologicznej rozwinięty poza publiczną ochroną zdrowia. Nie dla wszystkich jest on jednak dostępny. Może w dużych aglomeracjach kiepski dostęp do lekarza dentysty na NFZ jest mniejszym problemem, bo możliwości finansowe mieszkańców są z reguły lepsze. Poza dużymi ośrodkami priorytety wydatkowania pieniędzy są zgoła inne i stomatologia nie zajmuje w nich poczesnego miejsca.

Stawiajmy na profilaktykę w każdej sytuacji, w każdej formie. Dobrym przykładem jest chociażby ukazanie się na rynku książeczki dentystki Kamysz "Zajączek u dentysty". Kropla drąży skałę. Nie poddajemy się. Systematyczność i upór są wizytówką wolontariuszy z Fundacji "Wiewiórki Julii".

Dr n. med. Emma Kiworkowa

Egzamin maturalny zdała w amerykańskim Middletown High School. W 2001 r. uzyskała dyplom Warszawskiej Akademii Medycznej, a 5 lat później obroniła doktorat Akademii Medycznej w Lublinie.

Współautorka 10 prac naukowych oraz wielu doniesień zjazdowych poświęconych m.in. roli diagnostyki radiologicznej w stomatologii i ortodoncji. W Villa Nova Dental Clinic w Warszawie jest liderem zespołu ortodontów oraz współwłaścicielem kliniki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH