PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Półmiesięczna wartość kontraktu na przetrwanie szkolnych gabinetów stomatologicznych

Autor: miro • Źródło: ms
21-08-2020, 07:31
Półmiesięczna wartość kontraktu na przetrwanie szkolnych gabinetów stomatologicznych Posłanka Urszula Nowogórska (źródło FB)
Duża liczba stomatologów pracujących w szkołach, ubiega się o wprowadzenie przez MZ ryczałtowej wypłaty części kwoty rocznej kontraktu. Miałaby to być 1/24 na każdy miesiąc odbytego przestoju. Pozwoliłoby to na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem gabinetów szkolnych. Czy taką opcję rozważa Ministerstwo Zdrowia – pyta posłanka Urszula Nowogórska.

W Polsce funkcjonuje ok. 800 – 900 gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych na terenie szkół, świadczących usługi w ramach kontraktów z NFZ. Niestety w wyniku pandemii COVID-19 udzielanie świadczeń w zakresie opieki stomatologicznej i zdrowotnej nad uczniami stało się niemożliwe.

Wielu dentystów ze względu na lokalizację gabinetów nie ma możliwości na świadczenie usług prywatnych. Praca gabinetów zostanie wznowiona, dopiero we wrześniu gdy uczniowie wrócą do szkół. Stomatolodzy zostali pozbawieni przychodów, a zawarta umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia obliguje ich do utrzymania potencjału.

Pobierane miesięczne zaliczki 1/12 wartości kontraktu nie rozwiązują problemu. Nadrobienie zaległych świadczeń będzie bardzo trudne. Lekarzy stomatologów, asystentki stomatologiczne obowiązują umowy najmu. Koszty stałe nadal zostają i one nie znikną. Bez wsparcia finansowego bardzo ciężko jest utrzymać gabinety jak i pracowników.

Duża liczba stomatologów pracujących w szkołach, ubiega się o wprowadzenie przez MZ ryczałtowej wypłaty części kwoty rocznej kontraktu. Miałaby to być 1/24 na każdy miesiąc odbytego przestoju. Pozwoliłoby to na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem gabinetów szkolnych.

Właściciele gabinetów stomatologicznych, którzy realizują kontrakty w ramach rządowego programu określonego ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami, są w szczególnie trudnej sytuacji. Przez okres kilku miesięcy, kiedy szkoły były zamknięte gabinety stomatologiczne pozostawały puste. Nie było pacjentów, którzy korzystaliby ze stomatologicznej pomocy. Zadeklarowana zaliczka przez NFZ w wysokości 1/12 rocznego kontraktu, nie rozwiązuje problemu tylko go odracza.

Posłanka Urszula Nowogórska pyta ministra zdrowia:
Czy gabinety stomatologiczne ulokowane w szkołach mogą liczyć na wsparcie ze strony MZ? Jeśli tak, to na czym miałoby polegać to wsparcie? Jeśli nie byłoby tego wsparcia, to dlaczego?

Czy MZ planuje wprowadzić nowe rozwiązania, które pozwolą na pokrycie kosztów stałych wygenerowanych przez gabinety stomatologiczne?

Czy zostanie uruchomiony specjalny program pomocowy dla gabinetów stomatologicznych ulokowanych w szkołach?

Jaka jest opinia MZ wobec postulatów stomatologów odnośnie pomocy finansowej wypłacanej w wysokości 1/24 za każdy miesiąc odbytego postojowego?

Na jakiej zasadzie zostaną rozliczane kontrakty z NFZ?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH