• 51-letni mężczyzna połknął koronę zęba (jedną z sześciu które wypadły), obcy przedmiot wywołał stan zapalny wyrostka robaczkowego
  • Diagnostyka zapalenia wyrostka robaczkowego nadal nie jest prosta, mimo zaawansowanych narzędzi diagnostycznych (rozpoznanie jest względnie łatwe jedynie w najbardziej typowych sytuacjach)
  • Pacjent  wyzdrowiał po usunięciu przez chirurga wyrostka robaczkowego

W przypadku 51-letniego mężczyzny tomografia rentgenowska i tomografia stożkowa (CBCT), pomogły zidentyfikować ciało obce w wyrostku robaczkowym i zaplanować leczenie. 

Mężczyzna zgłosił się na oddział ratunkowy z powodu utrzymującego się od kilku dni ostrego bólu brzucha (w prawym dolnym kwadrancie brzucha). Odczuwał mdłości i coraz bardziej nasilający się ból w żołądku. Podczas wywiadu w jego historii medycznej nie stwierdzono niczego znaczącego, poza faktem niedawno zakończonego leczenia u dentysty. Mężczyzna miał sześć nowych koron protetycznych, gdyż poprzednie jak przyznał, same wypadły. Przy czym pacjent nie wykluczał, że jeden ze sztucznych zębów mógł połknąć podczas ataku kaszlu, napisał w raporcie Zachary Brennan (student wydziału medycyny, z Michigan State University's College of Osteopathic Medicine w East Lansing, w Stanach Zjednoczonych).

Opis tego rzadkiego przypadku ukazał się w Cureus Journal of Medical Science.

Typowe objawy, nietypowa przyczyna zapalenia wyrostka robaczkowego 

Podczas badania mężczyzna nie miał gorączki, tętno i ciśnienie było w normie, ale liczba białych krwinek była podwyższona. Lekarz zlecił  wykonanie prześwietlenia jamy brzusznej i tomografii komputerowej.

Obrazowanie wykazało zmiany zapalne typowe dla ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego oraz obiekt metaliczny o wymiarach  1 x 0,9 cm w wyrostku robaczkowym. Jak napisali autorzy pracy, stwierdzono również brak normalnych skurczów mięśni w jelitach w prawym dolnym kwadrancie brzucha pacjenta.

Pacjent otrzymał profilaktycznie antybiotykoterapię, a następnie przeszedł operację wycięcia wyrostka robaczkowego.

Po zabiegu lekarze znaleźli koronę zębową, która była przyczyną problemu. Mężczyzna wyzdrowiał bez komplikacji, napisali autorzy pracy.

Stomatologiczne przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego, spowodowane przez ciało obce, jest rzadkie, stanowi ok.  0,005 proc. wszystkich przypadków. W 2021 r.  według raportu opublikowanego w Journal of Pediatric Surgery Case Reports, drut ortodontyczny o długości 2,7 cm spowodował zapalenie wyrostka robaczkowego u 11-letniej dziewczynki w Kalifornii.

Dziewczynka nieświadomie połknęła drut. Był to pierwszy opisany przypadek wypadnięcia fragmentu aparatu ortodontycznego i zapalenia wyrostka robaczkowego, który ten drut spowodował.