• W USA wykryto poważny przypadek zakażenia polio, w wyniku którego niezaszczepiony mężczyzna doznał paraliżu
  • O wielu przypadkach zakażeń polio raportują z Wielkiej Brytanii, Izraela i Szwajcarii
  • To bardzo poważne zagrożenie w skali światowej - alarmują eksperci
  • Władze w poszczególnych krajach powinny się upewnić, czy odpowiednio duża grupa obywateli jest zaszczepienie przeciwko polio    

Przypadek zakażenia polio skutkujący paraliżem 

W Nowym Jorku są setki, jeśli nie tysiące przypadków zakażań wirusem polio – ostrzegają amerykańscy lekarze. Dodają, że nie chodzi tylko o Nowy Jork i Stany Zjednoczone. Badania ścieków wykazały, że ten sam wirus występuje też w Londynie i Jerozolimie.

Jak informowało Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) w lipcu 2022 r. wykryto w hrabstwie Rockland w pobliżu Nowego Jorku pierwszy w USA i to bardzo poważny przypadek polio od prawie 10 lat. Wykryto go u mężczyzny, u którego doszło do paraliżu, co przy tej infekcji się zdarza, ale jedynie w 1 proc. przypadków tej infekcji.

Większość infekcji przebiega bezobjawowo lub łagodnie

Zakażeń wywołanych przez wirusa polio najprawdopodobniej jest znacznie więcej. Podejrzewa się, że nie zostały one jedynie wykryte, bo miały znacznie łagodniejszy przebieg. - To nie mogło być tylko jedno zakażenie wirusem polio. Bo większość tych infekcji przebiega bezobjawowo lub wywołuje jedynie łagodne dolegliwości - twierdzi w wypowiedzi dla BBC News dr Patricia Schnabel Ruppert, komisarz ds. zdrowia w hrabstwie Rockland.

Jej zdaniem należy liczyć się z tym, że doszło już do setek, a nawet tysięcy zakażeń wirusem polio, skoro zdarzyło się tak poważne powikłanie tej choroby, jakim jest paraliż. Nie wiadomo jednak, w jakim stanie obecnie jest dotknięty nim pacjent, nie ujawniono jego nazwiska.

Materiał genetyczny wirusa polio. Taki sam w Europie i Ameryce Północnej 

Specjalistka jest przekonana, że zagrożenie wirusem polio dotyczy nie tylko regionu Nowego Jorku. Badania genetyczne wirusa wykrytego u chorego na polio mężczyzny wykazały, że jest od spokrewniony z materiałem genetycznym wirusa polio wykrytego w ściekach w Londynie oraz w Jerozolimie.

- To bardzo poważne zagrożenie w skali światowej - alarmuje dr Patricia Schnabel Ruppert. Dodaje, że władze w poszczególnych krajach powinny się upewnić, czy odpowiednie duże jest zaszczepienie populacyjne przeciwko polio.

Mężczyzna z hrabstwa Rockland nie był zaszczepiony przeciwko polio i się zaraził od osoby zaszczepionej preparatem zawierającym osłabionego, ale żywego wirusa. To bardzo rzadkie przypadki, zdarzające się w wyjątkowych sytuacjach.

Rodzaj szczepionek przeciwko polio

W USA, podobnie jak w innych krajach, w tym również w Polsce, do szczepień przeciwko polio wykorzystuje się szczepionki zawierające unieszkodliwionego wirusa, niezdolnego do zakażenia. W niektórych krajach wciąż jednak używane są szczepionki podawane doustnie z osłabionym, lecz wciąż żywym wirusem polio. W szczególnych sytuacjach może on zmutować i wywołać zakażenie, zwykle u osoby niezaszczepionej.

Polio wciąż występuje endemicznie w Afganistanie i Pakistanie, ale ostatnio pojedyncze przypadki wykrywane są w innych krajach. Wkrótce mają być opublikowane dane uzyskane z badania ścieków pokazujące, które dzielnice Londynu są dotknięte wywołującym go wirusem.