PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Polacy u dentysty w I połowie 2021 r.

Autor: nieck • Źródło: en
15-09-2021, 09:56
Polacy u dentysty w I połowie 2021 r. Polki nadal chętniej leczą zęby niż Polacy (fot. Unsplash)
Czterech na dziesięciu Polaków odwiedziło gabinet stomatologa w pierwszej połowie 2021 r.
  • W pierwszej połowie 2021 r. z powodu choroby, złego stanu zdrowia swojego lub dziecka - 42 proc. respondentów CBOS  było u dentysty lub protetyka.
  • W porównaniu z poprzednim rokiem  wzrósł odsetek osób (o 11 punktów proc.), które w tym roku przynajmniej raz odwiedziły dentystę lub protetyka.
  • Ze świadczeń stomatologicznych częściej korzystały kobiety niż mężczyźni, ponadto chętniej zęby leczą osoby lepiej wykształcone i mieszkańcy dużych miast.
  • Tylko 13 proc. osób leczyło się stomatologicznie na NFZ.

W czasie  6 miesięcy 2021 r.  korzystano ze świadczeń zdrowotnych częściej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. O 8 pkt proc. wzrósł odsetek korzystających z jakiejś formy pomocy medycznej.

Wzrost frekwencji u dentysty to efekt większych problemów ze zdrowiem jamy ustnej 

Częściej niż w roku ubiegłym korzystano m.in. z usług lekarzy ogólnych (wzrost o 4 pkt proc., z 55 proc. do 59 proc.). Jednak największy wzrost liczby korzystających był w dziedzinie badań laboratoryjnych oraz usług stomatologicznych i protetycznych, jak podaje Radio Opole na podstawie raportu CBOS. O ile w pierwszym półroczu zeszłego roku z tego typu usług korzystało 31 proc. badanych (31 proc.), to w pierwszym półroczu tego roku odsetek ten wyniósł 42 proc. (wzrost o 11 pkt proc.).

Kobiety chętniej leczą zęby niż mężczyźni

Podobnie jak w ubiegłych latach ze świadczeń medycznych częściej korzystały kobiety niż mężczyźni. Częstotliwość korzystania z opieki zdrowotnej związane jest również z poziomem wykształcenia oraz miejscem zamieszkania – częściej robiły to osoby lepiej wykształcone i mieszkające w większych miejscowościach. W grupach społeczno-zawodowych częściej niż inni ze świadczeń medycznych korzystały gospodynie domowe, osoby pracujące na własny rachunek oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem, najrzadziej zaś osoby bezrobotne oraz rolnicy i robotnicy bez względu na kwalifikacje.

Dostęp do  bezpłatnej opieki stomatologicznej 

65 proc. badanych w pierwszym półroczu tego roku korzystało z jakiejś formy świadczeń dostępnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Najczęściej (53 proc.) były to porady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub/i pediatry , natomiast czterokrotnie rzadziej korzystano z usług  usług dentysty lub protetyka na NFZ, bo zaledwie 13 proc. osób odbyło na tych zasadach wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Odsetek badanych, którym w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających lipcowy sondaż zdarzyło się choćby raz korzystać z usług dentysty, wzrósł w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku o 2 pkt proc. 

Z własnej kieszeni Polak najczęściej płaci za leczenie u...lekarza dentysty

POLECAMY W SERWISACH