PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pół roku życia z e-receptą

Autor: nieck • Źródło: en
12-06-2019, 09:00
Pół roku życia z e-receptą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Czy praktyczna strona e-recepty przeważa nad jej mankamentami? ? Jak wygląda bilans plusów i minusów tego rozwiązania po sześciu miesiącach od jego wprowadzenia?

Pierwszy etap - zintegrowanie systemu gabinetowego z systemem centralnym - nie sprawiał trudności. Ważne żeby pamiętać, aby w oprogramowaniu gabinetowym był wpisany 14 znakowy nr regon podmiotu leczniczego, relacjonuje swoje doświadczenia lek. Stanisław Podgórski z NZOZ Farmed w Lublinie, na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Dla pacjentów była to całkowita nowość. Dla lekarzy podobnie, z tym, że proces wdrożenia w NZOZ-ie przebiegł bezproblemowo i wymagał 15-minutowego przeszkolenia lekarzy. Nieco więcej problemów pojawiło się w przypadku personelu obsługującego rejestrację, ponieważ pacjenci, którzy otrzymywali e-receptę na kontynuację leczenia, zadawali dużo szczegółowych pytań.

Jednak i tu po kilku krótkich szkoleniach, które odbyły się w okresie 2 tygodni, nowe rozwiązanie było całkowicie pod kontrolą. Część pacjentów w podeszłym wieku (około 5 proc.) było nieufnych wobec nowinki. Najwięcej obaw budził fakt, że do ręki pacjent otrzymuje jedynie wydruk informacyjny bez pieczątki i podpisu lekarza. Czy zatem uda się otrzymać leki w aptece?  Wiele prowadzonych w gabinecie rozmów sprowadzało się do zapewnień o skuteczności e-recepty, lekarze i inni pracownicy medycznie stale też uświadamiali pacjentom  korzyści  e-recepty m.in. możliwość kupowania pojedynczych leków w dowolnej aptece, bez odpisów i utraty refundacji. A ponadto na wydruku informacyjnym rozpisane jest też dawkowanie, które z tradycyjną papierową receptą zostawało w aptece.

Jak zatem wypada podsumowanie pół roku z e-receptą?
Wdrożenie pod względem technicznym budziło początkowo bardzo wiele obaw i dyskusji,  jednak okazało się łatwiejsze niż się spodziewano. E-recepta pozwala oszczędzać czas, gdyż lekarz nie drukuje odrębnie dawkowania leków. A i samych wydruków jest mniej, gdyż na jednym wydruku informacyjnym można umieścić do 5 e-recept.

Wystawienie e-recepty na kontynuację leczenia może odbyć się bez konieczności wizyty pacjenta w podmiocie leczniczym. Jeśli pacjent zaloguje się do Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl to otrzyma receptę np. w postaci 4-cyfrowego kodu sms-em.

Zniknął uciążliwy obowiązek pobierania puli numerów recept z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie ma też problemów z pacjentami, którzy zgłaszają się po leki silnie działające twierdząc, że zgubili poprzednią receptę i proszą o kolejną. W takiej sytuacji bez żadnego ryzyka przedawkowania można wygenerować zagubiony wydruk informacyjny.

E- recepta to także szybko dający efekty zabieg marketingowy - wizerunek placówki poprawia się jako nowoczesnej placówki. Szczególnie w ocenie pacjenci młodego pokolenia, którzy podchodzą entuzjastycznie do nowinek informatycznych. 

Jakie wady?
Pewnym ograniczeniem jest  np. brak nr PESEL na wydruku, co utrudnia wydanie e-recepty za pośrednictwem rejestracji, i powoduje ryzyko pomyłki przy pacjentach o takim samym imieniu i nazwisku. Jednak  popularyzacja Internetowego Konta Pacjenta wśród pacjentów powinna rozwiązać ten problem.

To, że na jednym wydruku można umieścić nawet 5 recept o różnych terminach realizacji powoduje, że znaczna część pacjentów gubi się w terminach ich wykupu. Zatem być może sprawdziłoby się wydłużenie czasu na jej realizację.

Więcej: csioz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH