Pół roku życia z e-receptą

Pierwszy etap - zintegrowanie systemu gabinetowego z systemem centralnym - nie sprawiał trudności. Ważne żeby pamiętać, aby w oprogramowaniu gabinetowym był wpisany 14 znakowy nr regon podmiotu leczniczego, relacjonuje swoje doświadczenia lek. Stanisław Podgórski z NZOZ Farmed w Lublinie, na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
Dla pacjentów była to całkowita nowość. Dla lekarzy podobnie, z tym, że proces wdrożenia w NZOZ-ie przebiegł bezproblemowo i wymagał 15-minutowego przeszkolenia lekarzy. Nieco więcej problemów pojawiło się w przypadku personelu obsługującego rejestrację, ponieważ pacjenci, którzy otrzymywali e-receptę na kontynuację leczenia, zadawali dużo szczegółowych pytań.
Jednak i tu po kilku krótkich szkoleniach, które odbyły się w okresie 2 tygodni, nowe rozwiązanie było całkowicie pod kontrolą. Część pacjentów w podeszłym wieku (około 5 proc.) było nieufnych wobec nowinki. Najwięcej obaw budził fakt, że do ręki pacjent otrzymuje jedynie wydruk informacyjny bez pieczątki i podpisu lekarza. Czy zatem uda się otrzymać leki w aptece? Wiele prowadzonych w gabinecie rozmów sprowadzało się do zapewnień o skuteczności e-recepty, lekarze i inni pracownicy medycznie stale też uświadamiali pacjentom korzyści e-recepty m.in. możliwość kupowania pojedynczych leków w dowolnej aptece, bez odpisów i utraty refundacji. A ponadto na wydruku informacyjnym rozpisane jest też dawkowanie, które z tradycyjną papierową receptą zostawało w aptece.
Jak zatem wypada podsumowanie pół roku z e-receptą?
Wdrożenie pod względem technicznym budziło początkowo bardzo wiele obaw i dyskusji, jednak okazało się łatwiejsze niż się spodziewano. E-recepta pozwala oszczędzać czas, gdyż lekarz nie drukuje odrębnie dawkowania leków. A i samych wydruków jest mniej, gdyż na jednym wydruku informacyjnym można umieścić do 5 e-recept.
Wystawienie e-recepty na kontynuację leczenia może odbyć się bez konieczności wizyty pacjenta w podmiocie leczniczym. Jeśli pacjent zaloguje się do Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl to otrzyma receptę np. w postaci 4-cyfrowego kodu sms-em.
Zniknął uciążliwy obowiązek pobierania puli numerów recept z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie ma też problemów z pacjentami, którzy zgłaszają się po leki silnie działające twierdząc, że zgubili poprzednią receptę i proszą o kolejną. W takiej sytuacji bez żadnego ryzyka przedawkowania można wygenerować zagubiony wydruk informacyjny.
E- recepta to także szybko dający efekty zabieg marketingowy - wizerunek placówki poprawia się jako nowoczesnej placówki. Szczególnie w ocenie pacjenci młodego pokolenia, którzy podchodzą entuzjastycznie do nowinek informatycznych.
Jakie wady?
Pewnym ograniczeniem jest np. brak nr PESEL na wydruku, co utrudnia wydanie e-recepty za pośrednictwem rejestracji, i powoduje ryzyko pomyłki przy pacjentach o takim samym imieniu i nazwisku. Jednak popularyzacja Internetowego Konta Pacjenta wśród pacjentów powinna rozwiązać ten problem.
To, że na jednym wydruku można umieścić nawet 5 recept o różnych terminach realizacji powoduje, że znaczna część pacjentów gubi się w terminach ich wykupu. Zatem być może sprawdziłoby się wydłużenie czasu na jej realizację.
Więcej: csioz.gov.pl

-
Dentyści na WOŚP. Oferty dla pacjentów i … dentystów
lifeDENT -
Bakterie kałowe na szczoteczce do zębów. Sytuacja, w której to niemal pewne
techDENT -
LDEK już 7 lutego 2023 r. Ważne tradycyjne dokumenty tożsamości
eduDENT -
Tak powinny wyglądać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Wskazania dla stomatologii
lexDENT -
Kiedy będzie obradowała Komisja Stomatologiczna NRL w 2023 r.
newsDENT -
Kto jest najbogatszym dentystą na świecie? Lista
bizDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Korekta punktacji ofert na leczenie stomatologiczne w konkursach NFZ
newsDENT
-
NFZ ustalił nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Uwagi do 1 lutego
newsDENT -
Nowe wyceny w leczeniu stomatologicznym. Są uwagi do projektu "cennika"
newsDENT -
Czas na sprawozdania statystyczne. Obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów leczniczych
lexDENT -
Błędy w leczeniu endodontycznym wyceniono na 31,2 tys. zł
lexDENT -
Zasady eksploatacji autoklawów w gabinecie stomatologicznym. Wytyczne Urzędu Dozoru Technicznego
lexDENT -
Za mało publicznych pieniędzy na stomatologię. Polacy muszą leczyć zęby „za swoje”
newsDENT -
Pacjenci mają najwięcej uwag do ginekologii i stomatologii. Raport Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Medycy tylko w publicznym sektorze. Warunek wyższych zarobków. Plany Adama Niedzielskiego
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Spytkowice- Podhale, małopolskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie -
lekarz dentysta
Marki , mazowieckie -
lekarz dentysta
Działdowo, warmińsko-mazurskie