• Od lat NFZ ma problemy ze znalezieniem chętnych do prowadzenia stomatologicznej pomocy doraźnej
  • Obowiązujące stawki ryczałtowe często nie pokrywają kosztów funkcjonowania pogotowia stomatologicznego
  • Praca nocami i w weekendy jest trudna z uwagi na rozżalenie cierpiących pacjentów, którzy często nie mogą uzyskać natychmiastowej pomocy lekarza dentysty
  • Co przysługuje pacjentom bólowym w ramach pogotowia stomatologicznego (LISTA)
  • Wykaz adresowa świadczeniodawców realizujących doraźną pomoc stomatologiczną   

Jedno pogotowie stomatologiczne  na 8 tys. km kw.

W Polsce jest zaledwie 40 miejsc, gdzie na NFZ funkcjonuje doraźna pomoc stomatologiczna, a więc czynna w nocy i święta. Nie ma jej w tak dużych miastach jak: Kraków, Łódź, Bydgoszcz, Opole.

Mieszkańcy 40 tys. Szczecinka najbliższe pogotowie stomatologiczne znajdą w Poznaniu, Szczecinie lub w Gdańsku. Niezależnie od obranego kierunku, aby tam się dostać, muszą przejechać niemal 200 km.

Niewiele mniej do pokonania mają mieszkający w Kaliszu (100 tys. osób), którzy - w razie potrzeby - muszą szukać pomocy w Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim lub we Wrocławiu.

Nie mają lekko mieszkańcy Suwałk, którzy – w razie takiej konieczności – powinni dotrzeć do Olsztyna, Białegostoku lub Ostrołęki. To, w zależności od kierunku,  od 140 do 200 km.

Nie jest dobrym pomysłem wyruszać w trasę bez wcześniejszego upewnienia się, czy wybrane pogotowie stomatologiczne faktycznie przyjmuje pacjentów. Zdarzają się przypadki, że drzwi lecznicy zamknięte są na głucho, bo na przykład świadczeniodawca zachorował, a awaryjne pozyskanie zastępstwa to zadanie karkołomne.

Kolejki do doraźnej pomocy stomatologicznej 

Dwie, trzy godziny jazdy samochodem to tylko część czasu, który dzieli pacjenta od pilnej wizyty u dentysty. Czasami drugie tyle przychodzi mu spędzić w poczekalni. To oczywiste, że w każdej z funkcjonujących nocą lub w święta lecznic jest spora grupa pacjentów oczekujących pilnej pomocy stomatologicznej.

Statystyka jest bezlitosna: na jedno pogotowie stomatologiczne przypada prawie 1 mln Polaków. Niewiele w liczbach zmieni nawet zmniejszenie "bazy" o dzieci, które zębów jeszcze nie mają i o seniorów, a więc tych którzy z reguły już ich nie posiadają. Dodać trzeba, że brak uzębienia nie oznacza braku nieoczekiwanego problemu z jamą ustną.

Doraźna pomoc stomatologiczna, jak sama nazwa wskazuje, polega na tymczasowym zaopatrzeniu pacjenta, aby ten mógł bez uszczerbku dla zdrowia fizycznego i psychicznego dotrwać do rana lub końca weekendu. Tymczasem dentystom na dyżurach nadmiar pracy zapewniają osoby, które pomoc doraźną wybrały sobie jako metodę ratowania zębów bez konieczności zapisywania się do długiego szeregu pacjentów oczekujących na leczenie. Ich wyobrażenia co do zakresu stomatologicznej pomocy zderzają się z ograniczeniami narzuconymi kontraktem z NFZ (skromny koszyk świadczeń), a także z gniewem cierpiących ludzi, którzy po pokonaniu nieraz setek kilometrów chcą być przyjęci do dentysty jak najszybciej.

W tej sytuacji nierzadko w pogotowiu stomatologicznym wybuchają awantury. Są tym częstsze, im więcej jest pacjentów, którzy ulegli wypadkowi, będąc uczestnikiem alkoholowej imprezy. Takich przypadków jest szczególnie dużo w porze nocnej z piątku na soboty i z soboty na niedziele.

Czego można oczekiwać w ramach pomocy doraźnej  

Część pacjentów jest rozczarowanych opieką doraźną. Jeden z mieszkańców Bydgoszczy tak komentuje swoje doświadczenia w tym względzie:

Miałem wątpliwą przyjemność skorzystania z niej jakiś czas temu. Przyjechałem z potwornym bólem zęba w dzień wolny, czekałem w kolejce podobnych sobie cierpiących ludzi jakieś trzy godziny. Lekarka przyjęła mnie, rozwierciła bolący ząb i powiedziała, że nic w nim nie widzi - więc mam iść w poniedziałek do swojego stomatologa. Zapytałem w takim razie, gdzie ja właściwie jestem, jak nie u lekarza.

Cóż doraźna pomoc z samej nazwy ma być doraźna - a nie docelowa, chociaż wielu pacjentów nie przyjmuje takich argumentów do wiadomości „płacę na NFZ więc wymagam” powtarza szereg rozżalonych osób.

Nikt nie chce pracować w "pogotowiu stomatologicznym" 

Jaki jest główny powód zjawiska, które można nazwać polowaniem na dentystę pracującego w pogotowiu stomatologicznym? Zasadniczy to oczywiście stawki ryczałtu płacone przez NFZ. Dwunastogodzinny dyżur w porze nocnej wyceniany jest – w zależności od dyrekcji oddziału wojewódzkiego – na poziomie 1,0 – 1,5 tys. zł. To są kwoty w ogłaszanych właśnie konkursach, bo te wcześniej organizowane (wciąż realizowane) rzadko przekraczały 1,0 tys. zł.

Oferowane pieniądze przemawiają do wyobraźni wielu pacjentów, którzy nierzadko komentują, że sami chcieliby dostawać tyle za 12 godzin pracy.

Taka ocena jest krzywdząca dla stomatologów. Praca dentysty w nocy i święta na podstawie kontraktu z NFZ ma sens, gdy podczas dyżuru przed gabinetem nie będzie więcej niż kilka osób. A taki scenariusz jest w zasadzie nierealny, bo coraz częściej na terenie całego województwa doraźną pomoc stomatologiczną realizuje zaledwie jeden świadczeniodawca (czasami nie ma go wcale). To oczywiście efekt stawek, proponowanych przez NFZ, stawek, które każdy z pacjentów, korzystających z doraźnej pomocy stomatologicznej, włożyłby sobie do kieszeni, ale nikt nie zwraca uwagi na liczne pozycje stojące po stronie kosztów podmiotu świadczącego usługi.

Leczenie na NFZ to deficytowy interes 

Problem w tym, że coraz częściej ten kto realizuje kontrakt do interesu dokłada. Nikt nie waloryzuje systemowo stawek ryczałtowych, a inflacja napędza ceny: materiałów stomatologicznych, środków ochrony indywidualnej, energii i innych mediów.

Znaczącą pozycją w kosztach są czynsz i wydawałoby się prozaiczny wywóz odpadów medycznych. W końcu coraz więcej trzeba płacić załodze zaangażowanej w pracę lecznicy (pomoc stomatologiczna, serwis sprzątający). Nawet gdy na dyżurze pracuje tylko jedna osoba, a zazwyczaj jest to kobieta, nieodzowne staje się korzystanie z usług pracowników ochrony. Nocna pora sprzyja niebezpiecznym zdarzeniom. 

Pogotowie stomatologiczne na wagę złota   

Sytuacja jest taka, że NFZ całymi miesiącami (a bywa, że i latami) bezskutecznie szuka chętnych do prowadzenia doraźnej pomocy stomatologicznej. Szukanie oczywiście oznacza organizowanie kolejnych konkursów, unieważnianych z powodu braku oferentów.

Nikt nie zawraca sobie głowy mieszkańcami wsi i małych miejscowości, ale gdy brak pogotowia stomatologicznego uderza w większe aglomeracje, to wówczas sprawa ta staje na porządku obrad sesji rady miejskiej, bywa przedmiotem interpelacji poselskich oraz szeregu interwencji w Ministerstwie Zdrowia i NFZ. W zasadzie nigdy tego typu inicjatywy nie przynoszą zamierzonego efektu. 

Oczywiście pomoc stomatologiczna w nagłych przystankach, przynajmniej w dużych miastach, jest dostępna niemal od ręki, ba w razie potrzeby do domu pacjenta przybyć może dentysta ze sprzętem. Oczywiście NFZ nie finansuje tego typu usług. Oznacza to tyle, że za świadczenie trzeba płacić z własnej kieszeni. Ile? To zależy już od realizowanej procedury. Z reguły są to powszechnie obowiązujące stawki komercyjne powiększone o 40 - 60 proc. narzut.      

Co przysługuje pacjentom bólowym w ramach pogotowia stomatologicznego

Katalog świadczeń stomatologicznej pomocy doraźnej obejmuje tylko niektóre świadczenia, np.:
- znieczulenie miejscowe powierzchniowe, miejscowe nasiękowe, przewodowe wewnątrzustne - w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi;
- badanie żywotności zęba;
- wykonanie rtg zdjęcia wewnątrzustnego w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi;
- opatrunek leczniczy w zębie mlecznym i stałym;
- trepanacja i dewitalizacja martwego zęba z zaopatrzeniem ubytku opatrunkiem;
- czasowe wypełnienie kanału;
- płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku;
- unieruchomienie zębów ligaturą drucianą;
- usunięcie zęba jednokorzeniowego, wielokorzeniowego, chirurgiczne usunięcie zęba, chirurgiczne zaopatrzenie małej rany włącznie z założeniem szwu;
- założenie opatrunku chirurgicznego;
- nacięcie ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem;
- tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki lub szczęk;
- repozycja i unieruchomienie zwichnięcia żuchwy.

Gdzie funkcjonuje pogotowie stomatologiczne 

Lista miejsc, w których pogotowie stomatologiczne przyjmuje pacjentów z bólem:

NZOZ "Śródmieście"
Żwirki i Wigury 14
81-394 Gdynia
Kontakt z placówką
tel. 58 660 88 59 

ZOZ nr 1 Katarzyna Szalewska
Derdowskiego 23
84-200 Rumia
Kontakt z placówką
tel. 58 72 72 959 

NZOZ SKIM Gabinety Stomatologiczne
Kazimierza Górskiego 1
80-336 Gdańsk
Kontakt z placówką
tel. 58 58 58 378 

Przychodnia Portowa
Energetyków 2
70-656 Szczecin
Kontakt z placówką
tel. 91 44 12 175 

Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów "Zdrowie" Zespół Opieki Zdrowotnej w Olsztynie
Ratuszowa 4
10-116 Olsztyn
Kontakt z placówką
tel. 89 52 73 610 

Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Stomatologiczno – Lekarska E&B Falkowscy S.C.
Częstochowska 18/II
15-459 Białystok
Kontakt z placówką
tel. 85 651 51 70 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Stomatologiczna s.c.
Jana Pawła II 120a
07-410 Ostrołęka
Kontakt z placówką
tel. 29 765 12 74 

Pozdent Stomatologia
Czajcza 1 A
61-546 Poznań Wilda
Kontakt z placówką
tel. 61 835 18 01 

Nasz Dentysta Oliwia Stachurska
Morelowa 23
65-434 Zielona Góra
Kontakt z placówką
tel. 68 320 50 66 

Przychodnia Stomatologiczna Dentica
Jaworowa 2a
59-300 Lubin
tel. 76 846 12 99 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Partner – Dental Marcin Marasek
Dworcowa 23a
48-250 Głogówek
tel. 95 081 710 

Stomatologia Dziś i Jutro
Bony 13
42-200 Częstochowa
Kontakt z placówką
tel. 668 003 785 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Sanitas-Dent"
11-go Listopada 8
39-400 Tarnobrzeg
Kontakt z placówką
tel. 15 814 26 37 

Wielospecjalistyczne Centrum Stomatologiczne
Kilińskiego 4
22-400 Zamość
Kontakt z placówką
tel. 84 677 51 49 

Miejski ZOZ we Włocławku
Kilińskiego 16
87-800 Włocławek
Kontakt z placówką
tel. 54 306 62 00 

NZOZ. "Kati-Dent" Stomatologia i Medycyna Katarzyna Dziublińska
Sikórz 90b
09-411 Sikórz
Kontakt z placówką
tel. 515 877 754 

Niepubliczny Stomatologiczny Zakład Opieki Zdrowotnej " Super-Dent "
Wodna 25
90-024 Łódź-Widzew
Kontakt z placówką
tel. 42 673 35 98 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia ALEX-DENT
Okrzei 40
91-009 Łódź-Polesie
Kontakt z placówką
tel. 42 640 77 10 

NZOZ Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie
Emilii Plater 21
00-688 Warszawa
Kontakt z placówką
tel. 22 112 09 21 

NZOZ Prywatna Przychodnia Lekarska
Stefana Bryły 6
02-685 Warszawa
Kontakt z placówką
tel. 22 857 48 48 

Warszawskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
Doraźna pomoc dentystyczna
Nowogrodzka 76
02-018 Warszawa
Kontakt z placówką
tel. 22 857 30 14 

ISPS Jadwiga Niewęgłowska - Jaworska
A. Struga 9
21-400 Łuków
Kontakt z placówką
tel. 25 798 37 99 

Centrum Medyczne WiK Siepraw
Trzebunia 444
32-438 Trzebunia
Kontakt z placówką
tel. 12 312 77 06 

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stomatologia Dziś i Jutro
Bony 13
42-200 Częstochowa
Kontakt z placówką
tel. 668 003 785 

Przychodnia Specjalistyczna Hipoteczna 4
Hipoteczna 4
20-027 Lublin
tel. 81 531 01 43 

Dentall
Al. Niepodległości 25 F
23-200 Kraśnik
Kontakt z placówką
tel. 790 780 744 

NZOZ EURO-DENT Poradnia Stomatologii i Protetyki Stomatologicznej Barbara Woś
Kosynierów 1
37-700 Przemyśl
Kontakt z placówką
tel. 16 670 08 78 

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego
Księcia Józefa Poniatowskiego 4
35-026 Rzeszów
Kontakt z placówką
tel. 17 852 62 53 

Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie
Korczyńska 57
38-400 Krosno
Kontakt z placówką
tel. 13 437 85 86 

Kinga Doskocz Ambulatorium stomatologiczne
Czarna  7
41-200 Sosnowiec
Kontakt z placówką
tel. 32 297 50 81 

Bizoń Stomatologia
Gwiazdy Polarnej 50
44-100 Gliwice
Kontakt z placówką
tel. 791 883 229 

Kammed
Ziemi Tarnowskiej 3
49-300 Brzeg
Kontakt z placówką
tel. 508 259 499 

Centrum Stomatologii Duodent
Rwańska 5
97-300 Piotrków Trybunalski
Kontakt z placówką
tel. 730 188 991

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Stomatologia
Henryka Sienkiewicza 28
26-900 Kozienice
Kontakt z placówką
tel. 48 614 43 00 

Gabinet Stomatologiczno – Protetyczny Pawlaczyk Zacharjasz Małgorzata
Piłsudskiego 41
58-301 Wałbrzych
tel. 604 164 254

NZOZ Dentalium Centrum Stomatologii J. Kowal, M. Kowal S.C.
Kolejowa 1a/1
58-100 Świdnica
Kontakt z placówką
tel. 69 608 09 72

Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska Violetta Półtorak
Morcinka 1/1
58-500 Jelenia Góra
Kontakt z placówką
tel. 697 608 346

N.Z.O.Z. Dens Lux
Batalionów Chłopskich 6
27-200 Starachowice
Kontakt z placówką
tel. 41 273 90 98

ISPS Wiesława Surowiecka
Bialska 48
23-300 Janów Lubelski
Kontakt z placówką
tel. 15 872 37 77