PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Podróż w obrębie UE. Bez ograniczeń narzuconych w czasie pandemii Covid-19

Autor: PAP • Źródło: PAP
13-12-2022, 16:57
Podróż w obrębie UE. Bez ograniczeń narzuconych w czasie pandemii Covid-19 W obrębie UE zniesiono ograniczenia podróży obowiązujące w związku z COVID0-19ot. AdobeStock
Rada UE przyjęła zalecenia, które ułatwiają podróże do krajów należących do Unii Europejskiej. Zniesione są wszelkie ograniczenia podróży ze względu na zdrowie publiczne, które były konsekwencją pandemii COVID-19.
  •  Wobec wygasania pandemii COVID-19 Rada UE znosi ograniczenia podróży do krajów UE
  • W przypadku poważnego pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, w skoordynowany sposób mają być przywrócone: dowód szczepienia, dowód ozdrowienia lub test.
  • Może być też wprowadzony w państwach członkowskich dodatkowe środki przy wjeździe, takie jak dodatkowy test i kwarantanna

Plan na wypadek pogorszenia sytuacji epidemicznej. Skoordynowane działania UE

Rekomendacje nadal zawierają kilka zabezpieczeń na wypadek pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.

W przypadku wjazdu na teren UE z krajów trzecich, jeśli byłoby to niezbędne ze względu na "poważne pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej, państwa członkowskie powinny w skoordynowany sposób przywrócić odpowiednie wymogi obowiązujące podróżnych przed wyjazdem" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Radę UE. Może to być m.in. szczepienie, dowód ozdrowienia lub test. Państwa członkowskie mogą też zastosować dodatkowe środki przy wjeździe, takie jak dodatkowy test czy kwarantanna.

Ograniczenia podróży. Przywrócone na 21 dni

Jeśli w kraju trzecim pojawi się wariant budzący obawy lub zainteresowanie, państwa członkowskie mogą w drodze wyjątku wprowadzić pilne, wspólne tymczasowe ograniczenia podróży lub wymogi wobec podróżnych. Takie ograniczenia powinny wygasać po 21 dniach, chyba że państwa członkowskie postanowią je skrócić lub przedłużyć.

W części dotyczącej swobodnego przemieszczanie się w UE, zalecenia precyzują, że "jeśli państwo członkowskie uzna, że z uwagi na poważne pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej należy ograniczyć swobodę przemieszczania się, ograniczenia te powinny polegać jedynie na wymaganiu od podróżnych ważnego unijnego certyfikatu Covid". Od osób nieposiadających certyfikatu można wymagać testu przed podróżą lub przy wjeździe.

- Aby móc szybko reagować na nowe warianty, utrzymano mechanizm bezpieczeństwa. W takim przypadku państwo członkowskie może wymagać od podróżnych odbycia kwarantanny lub poddania się testowi, nawet jeśli mają oni unijny certyfikat Covid - podkreśliła Rada UE. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH