PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pocovidowy Polski Ład w służbie zdrowia

Autor: nieck • Źródło: en
15-05-2021, 11:00
Pocovidowy Polski Ład w służbie zdrowia Jarosław Kaczyński (Fot. PTWP)
Podczas konwencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy.
  • Wicepremier Kaczyński: - Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB w wydatkach na zdrowie to będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł.
  • Jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia wicepremier wymienił Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencję Rozwoju Szpitali
  • Kaczyński potwierdził tworzenie sieci koordynujących leczenie najcięższych chorób - w onkologii i kardiologii
  • Wicepremier zapowiedział też m.in. kontynuowanie informatyzacji ochrony zdrowia

W sobotę (15 maja 2021 r.) odbywa się konwencja programowa PiS, na której jest prezentowany "Polski Ład", czyli nowy społeczno-gospodarczy program PiS na okres pocovidowy.

Wicepremier Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji rozpoczął wystąpienie od zapowiedzi zmian jakie mają dotyczyć ochrony zdrowia i zostały zapisane w "Polskim Ładzie".

Jak zauważył "sprawa opieki zdrowotnej jest w każdym badaniu stawiana przez Polaków na pierwszym miejscu"

Więcej pieniędzy z PKB na ochronę zdrowia

Na służbę zdrowia pieniędzy jest zawsze za mało. Myśmy wydatki bardzo zwiększyli. Bardzo szybko zostały zwiększone wydatki także w trakcie kryzysu covidowego Ale to ciągle za mało, chcemy więcej - mówił Kaczyński.

Zapowiedział: - Chcemy już w 2023 roku osiągnąć 6 proc. PKB w wydatkach na zdrowie to będzie na pewno 150, a może nawet przeszło 160 mld zł. Chcemy w 2027 roku osiągnąć 7 proc. To już pewno będzie, jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, około 200 mld zł. Potężna suma.

Uznał, że "przede wszystkim musimy mieć więcej niż dzisiaj lekarzy, musimy ich kształcić, musimy ich ściągać z zewnątrz". - To dotyczy także pielęgniarek, a być może także innych pracowników służby zdrowia - zaznaczył.

Naprawa organizacji ochrony zdrowia

Jako instrumenty naprawy ochrony zdrowia wymieniane były Fundusz Modernizacji Szpitali, Fundusz Medyczny i Agencję Rozwoju Szpitali.

- To będą właśnie te nowe instytucje, które mają przeprowadzać modernizacje, przeprowadzać badania koncentrując się szczególnie na onkologii. Agencja ma porządkować sprawy w szpitalach, bo nie zawsze się tam dobrze dzieje, przeprowadzać restrukturyzacje jeśli będą potrzebne - zaznaczył Kaczyński.

Dodał też, że "będzie fundusz odszkodowawczy dla tych którzy padli ofiarą różnego rodzaju lekarskich błędów". Jak powiedział "to dzisiaj naprawdę duży problem".

Wicepremier mówił też, że "będą dyżury 24-godzinne w każdym powiecie, które będą udzielały pierwszej pomocy".

Wyjaśniał co ma na myśli: - Będzie reorganizacja służby zdrowia tak, żeby działała w nagłych wypadkach na trzech poziomach. Najpierw teleporada, później bezpośrednia interwencja lekarza albo wizyta u lekarza, a następnie - jeżeli jest taka potrzeba albo od razu mamy do czynienia z bardzo trudną sytuacją - karetka pogotowia i odpowiedni oddział w szpitalu.

SŁOWA KLUCZOWE
opieka stomatologiczna   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH