Po co komu Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej?

Dr. n. med. Dariusz Paluszek: Uważam, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to świetna okazja, którą musimy wykorzystać na wiele sposobów. Tłumaczmy, wyjaśniajmy pacjentom gdzie popełniają błędy w higienie jamy ustnej. Prezentujmy stosunkowo proste kroki, aby zapobiegać rozwojowi chorób, których źródłem może być kiepski stan zdrowia jamy ustnej.
Z tymi żelaznymi zasadami postępowania także nie jest najlepiej. Lekarzy medycyny ogólnej z pewnością nie trzeba instruować w sprawie stomatologicznego ABC, ale przypominać nie zaszkodzi. W medycynie nie ma wiedzy raz zdobytej, kształcenie ustawiczne nie jest tylko sloganem. Wciąż wiele jest do zrobienia.
infoDENT24.pl Mirosław Stańczyk: Czy nie zajmujemy się tym co w formie góry lodowej pływa nad powierzchnią wody, podczas gdy podstawą zagadnienia - i niestety problemów - jest system spychający stomatologię na pobocza, żeby nie powiedzieć na rafy, przez animatorów polityki zdrowotnej. Przekonanie o tym co należy robić - to zdecydowanie za mało wobec tego, że nie bardzo wiadomo jak to robić, bo brakuje systemowych narzędzi.
Dr. n. med. Dariusz Paluszek: Jest to racja, ale staramy się uzmysłowić decydentom, że zainwestowanie stosukowo niewielkich pieniędzy w profilaktykę, w przygotowanie i we wdrożenie procedur umożliwiających pacjentom efektywne korzystanie z gorącej linii: lekarz – lekarz dentysta daje wymierne korzyści nie tylko osobom leczonym, osobom leczącym, ale także tak zwanemu płatnikowi. Zależności można dość precyzyjnie wyliczyć. Inni robią to od lat. My – póki co – z mniejszymi niż większymi sukcesami. Te ostatnie jednak także występują. Coraz powszechniejsza jest zasada, zgodnie z którą pacjent, wymagający interwencji chirurgicznej, konsultowany jest wcześniej przez stomatologa. Tak jest w ortopedii, podobny reżim wkracza do okulistyki. W scenariusz ten – coraz odważniej - wpisują się także inne dziedziny medycyny.
Jesteśmy faktycznie lekarzami pierwszego kontaktu i głupotą byłoby tego faktu nie wykorzystywać. Mniej powikłań, mniej zdarzeń zagrażających życiu, to z pewnością mniejsze cierpienie, ale także mniejsze kwoty odszkodowań, mniejsze wydatki na świadczenia rentowe. Nie muszę przekonywać, że taka opcja opłaca się nam wszystkim.
Mirosław Stańczyk: Zorganizowanie z okazji ŚDZJU to z pewnością niebagatelny wysiłek organizacyjny, czy stać ORL w Warszawie na jego powielanie.
Dr. n. med. Dariusz Paluszek: Patrząc na zaangażowanie moich koleżanek i kolegów jestem przekonany, że tak. Dysponujemy niebagatelnym potencjałem intelektualnym, mamy prężny „okręgowy” samorząd, rozwija skrzydła warszawski oddział PTS, życzliwy jest nam Warszawski Uniwersytet Medyczny. Niemądrze byłoby to wszystko zmarnować. Co więcej, uważam, że możemy pójść krok dalej, śmielej włączając w nasze działania branżę pracującą na potrzeby lekarzy dentystów. Starajmy się odkładać na bok tak zwane irracjonalne racje, zastępujmy je rachunkiem kosztów i zysków. Gdy tak się stanie, będziemy mieli do czynienia z modelową sytuacją win – win.
Mirosław Stańczyk: Póki co zmiany najszybciej można zaobserwować na rynku szkoleń. Czy aby nie mamy do czynienia z nową jakością w zdobywaniu wiedzy przez lekarzy dentystów. Wirtualne rozwiązania – po okresie przymusowej ich implementacji w okresie pandemii – prawdopodobnie okażą się konkurencyjnym rozwiązaniem w stosunku do tradycyjnych form szkoleń, a więc na żywo. Najbardziej prawdopodobna byłaby zapewne formuła hybrydowych wydarzeń.
Dr. n. med. Dariusz Paluszek: Uważam, że w szybkim tempie przechodzimy ewolucję z dominującym udziałem elektronicznych środków przekazu w roli głównej. Nie odbierałbym racji bytu stacjonarnym formom zdobywania wiedzy. Nic nie zastąpi interpersonalnych kontaktów. Wciąż najprostszym scenariuszem zawiązywania trwałych i najbardziej pożądanych relacji jest spotkanie twarzą w twarz. Z pewnością jednak formuła hybrydowa będzie stopniowo zdobywać zwolenników.
Jesteśmy na to przygotowani. W ORL w Warszawie dysponujemy odpowiednimi salami wykładowymi, żeby móc zaprosić chętnych gości. Mamy świadomość tego, że przekaz z wydarzeń o charakterze naukowym nie może ograniczać się jedynie do grupy tych co mają czas i możliwości być tu i teraz. Nie będziemy stronić od nowych rozwiązań.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE:
» Studenci stomatologii dla licealistów. Zdrowie jamy ustnej tematem nr 1
eduDENT» Tajemnice Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych
eduDENT» Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Ostatnia szansa na uczestnictwo
eduDENT» Łukasz Jankowski: musimy protestować przeciwko wydzielaniu stomatologii poza nawias
newsDENT
-
Bóle szyi, głowy, przedramienia, szumy w uszach. Ekspertka zwraca uwagę na zgryz
techDENT -
Pogotowie stomatologiczne. Trzykrotny wzrost skarg do Rzecznika Praw Pacjenta
newsDENT -
Masowe testy na koronawirusa. Gdy hospitalizacje z powodu COVID- 19 przekroczą 5 tys.
newsDENT -
NFZ dzieli pieniądze na 2023 r. Jakie środki pójdą na stomatologię?
newsDENT -
Tych objawów nie wolno lekceważyć. To oznaka choroby dziąseł. Ma ją większość Polaków
techDENT -
Koniec z zakładaniem plomb z rtęcią u dentysty. Co oznacza decyzja Ministerstwa Zdrowia?
newsDENT -
Wzrost zakażeń koronawirusem. Nie ma planów zmiany przepisów. Ministerstwo Zdrowia czujne
newsDENT -
Na jesieni szkolenia dla dentystów. Trwają zapisy
eduDENT
-
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Tyle od 1 lipca zarobi asystentka, higienistka i technik dentystyczny. Mniej być nie może
lexDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wołomin, mazowieckie -
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie