Po co komu dentysta leczący „na NFZ”?

Pacjenci?
Po zdarzeniach związanych z wybuchem epidemii koronawirusa można dojść do wniosku, że cierpiących na ból zęba nie bardzo interesuje, iż są sytuacje uniemożliwiające uzyskanie szybkiej, fachowej i „bezpłatnej” pomocy: bo system, bo warunki, bo obawy. Obrazki obywateli śpiewających i klaszczących ku pokrzepieniu serc medyków szybko bledną, pozostaje hejt i donosy, na które reagują (bo muszą) UOKiK lub Rzecznik Praw Pacjenta.
W tej sytuacji muszą czuć się nie najlepiej dentyści, którzy w witrynie gabinetu umieścili wywieszkę „NFZ” twierdząc, że wciąż wielu Polaków nie stać jest na wpłacanie pieniędzy zasilających NFZ i wykładanie jednocześnie kolejnych kwot na prywatne leczenie.
Tak jest istotnie, ale grzebanie publicznej stomatologii, co dzieje się od lat, nie wywołuje masowych protestów ze strony pacjentów. Pacjentów, którzy wciąż nie są uświadomieni, że konsekwencją problemów z jamą ustną są poważne reperkusje dla całego organizmu. Nie ma zatem stowarzyszeń pacjentów na wzór diabetyków, czy chorych onkologicznie, które mogłyby tworzyć wsparcie w walce o finansowanie gwarantowanych świadczeń stomatologicznych.
Publiczny płatnik?
Nie raz, nie dwa w przestrzeni publicznej pojawia się komunikat, że podpisywanie umów z NFZ nie jest obligatoryjne i jeśli świadczeniodawca czuje się w takiej relacji niekomfortowo - nie musi być stroną umowy. Taka niekomfortowa sytuacja wydarzała się najczęściej w doraźnej pomocy stomatologicznej. W tego rodzaju świadczeniach deficyt jest najbardziej widoczny. OW NFZ co i raz ogłaszają konkursy (tak, a nie inaczej wycenione), po czym komentują finał, że niestety dentyści nie są zainteresowani pracą z pacjentem na warunkach, które są i tak lepsze niż w innych regionach Polski. To zrucanie odpowiedzialności na stronę postawioną pod murem.
Samorząd lekarzy dentystów?
Korporacja zrzesza lekarzy i lekarzy dentystów, a wśród nich tych związanych z NFZ i tych, którzy takich doświadczeń nie mają (lub mieli, ale szybciej lub później wyciągnęli stosowne wnioski z takich doświadczeń). Nie jest to komfortowa sytuacja, gdyż oczekiwania płacących składki członkowskie nie tylko nie są paralelne, ale bywają rozbieżne. To zdecydowanie utrudnia efektywną pracę, bo nie jest ona wspomagana jednorodna grupą nacisku.
Świadczeniodawca związany kontraktem z NFZ?
Niech oceną sytuacji będą gorzkie słowa lekarza dentysty Lidii Zaleskiej, która wiele o kondycji zawodu wykonywanego w kooperacji z NFZ opowiedziała Sławomirowi Zagorskiemu z OKO.press.
Strona: 1 z 2
- 1
- 2
- następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Groźba wymknięcia się wirusa SARS-CoV-2 spod kontroli bardzo realna?
techDENT -
ŚDZJU: zaprezentuj się na globalnej mapie aktywności
newsDENT -
Dziecko u dentysty – policja u drzwi gabinetu
lifeDENT -
Jak postępować z pacjentem obciążonym kardiologicznie
eduDENT -
Ustny PES niebezpieczny dla niezaszczepionych
eduDENT -
5 marca Dzień Dentysty: kim jest polski stomatolog
lifeDENT -
Koronawirus 5 marca 2021 r.: 263 zgony i 15 829 zakażeń
newsDENT -
University Ranking by Academic Performance: WUM wiodący w Polsce
eduDENT
-
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT -
Studia w formie zdalnej do 30 września
eduDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie -
asystent/ka stomatologiczna
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie