PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pilotaż programu teleopieki, analizującej stan płuca, serca i skóry, ruszy w II połowie maja

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
09-05-2022, 15:30
Pilotaż programu teleopieki, analizującej stan płuca, serca i skóry, ruszy w II połowie maja Teleporady będą rozwijane także z użyciem "domowych" urządzeń diagnostycznych Fot. Shutterstock
Pilotaż e-rejestracji oraz teleopieki z użyciem urządzeń osłuchujących płuca, serce i analizujących zmiany skórne - ruszy w II połowie maja - zapowiada Ministerstwo Zdrowia.
  • Elektroniczna dokumentacja medyczna po niemal roku od jej wprowadzenia znajduje się na etapie wdrożeniowym
  • W systemie ochrony zdrowia sprawdziła się e-recepta
  • Ministerstwo Zdrowia zapowiada na II połowę maja wdrożenie pilotaży e-rejestracji oraz teleopieki z użyciem urządzeń osłuchujących płuca, serce i analizujących zmiany skórne

- Projekt, który już działa to e-recepta. Każdy z nas może bez używania papierowej recepty wykupić leki w aptece. Jest to też element, który bardzo pomaga w przedłużaniu recept, bo mamy specjalne możliwości wystawiania recept, które na zasadzie ciągłości zdejmują konieczność odwiedzania lekarza tylko w celu przedłużania recept - przypomniał minister zdrowia Adam Niedzielski.

EDM wciąż na etapie wdrożeniowym 

Jako kolejny krok cyfryzacji Niedzielski wskazał e-dokumentację medyczną, wprowadzoną w lipcu 2021 r. i nadal pozostającą na etapie wdrożeniowym.

Rusza pilotaż e-rejestracji

- Następny krok spowoduje, że wygoda korzystania z usług zdrowotnych będzie jeszcze większa, bo w drugiej połowie maja uruchomimy pilotaż e-rejestracji. W województwie łódzkim i mazowieckim będzie można pilotażowo zarejestrować się na wizytę u kardiologa oraz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową - zapowiedział Niedzielski.

Nie tylko teleporada

Zdaniem szefa resortu zdrowia elektronizacja tych pakietów usług stworzy fundament do ułatwienia korzystania z systemu opieki zdrowotnej i uczynienia go bardziej przyjaznym dla pacjenta.

Jak dodał, w ostatnim czasie - m.in. w związku z pandemią COVID-19 - rozwinęły się usługi teleopieki.

- Nie mam na myśli jedynie teleporady, która być może nawet za bardzo zdominowała udzielanie porad pacjentom w czasie epidemii. Przede wszystkim chodzi o dedykowane programy, które pod naszymi auspicjami ministerialnego programu opieki medycznej, nazywanej w skrócie DOM, świadczymy już od dłuższego czasu - wyjaśnił Niedzielski.

Wysyłka pulsoksymetrów do domów pacjentów sprawdziła się 

W ramach programu PulsoCare do milionów Polaków wysłano pulsoksymetry pozwalające monitorować natlenienie krwi i wyłapywać moment pogorszenia stanu oddechowego u chorych na COVID-19, by w odpowiednim czasie skierować ich do szpitala.

E-stetoskop korzysta ze sztucznej inteligencji 

Niedawno MZ zakończyło pilotażowy program e-stetoskop, w którym pacjenci korzystali z urządzeń umożliwiających ich osłuchanie, a następnie przesłanie wyniku tego badania do lekarza. Nieprawidłowości w zapisach pomagają w tym systemie wychwytywać również algorytmy sztucznej inteligencji.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ograniczanie teleporad

Teleopieka nakierowana na stan płuc, serca i analizę zmian skórnych  

Z kolei w drugiej połowie maja uruchomiony zostanie inny program teleopieki z użyciem urządzeń nie tylko osłuchujących płuca i serce, ale także m.in. analizujących zmiany skórne.

- Jednym z najciekawszych programów teleopieki, który będziemy realizować w najbliższym czasie, jest ten dotyczący monitorowania urządzeń wszczepianych, m.in. stosowanych u pacjentów z problemami sercowymi. Będziemy starali się stworzyć centrum monitoringu, które będzie zbierało dane z tych urządzeń, by nasi pacjenci byli bezpieczni - dodał Niedzielski.

Mapa Innowacji Medycznych

O otwarciu resortu zdrowia na innowacje świadczy - zdaniem szefa MZ - stworzenie Mapy Innowacji Medycznych w Polsce. Projekt ten ma na celu zbieranie pomysłów na innowacje z różnych jednostek w kraju w celu późniejszego wprowadzania ich na szerszą skalę.

- Wyzwania, jakie stoją przed systemem medycznym w Polsce są ogromne. Mamy ciągle rosnące potrzeby. Jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, mamy coraz większą świadomość medyczną, a zasobów - lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego - jest zawsze za mało. Dlatego technologia ma tak ogromne znaczenie - to ona jest metodą na zaspokojenie zwiększonego popytu na usługi medyczne" - podkreślił Niedzielski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH