Piękne zęby - przedmiot pożądania co czwartego Polaka

- Co trzeci młody Polak chce podjąć działania poprawiające wygląd uzębienia (wyprostowanie krzywych zębów).
- Siedem podstawowych kroków w leczeniu ortodontycznym (na czym polegają).
- Utrwalanie efektów po leczeniu ortodontycznym.
W badaniu przeprowadzonym dla SE+ Studia Stomatologii Estetycznej, na pytanie o działania, które mogłyby poprawić stan jamy ustnej, niemal 29 proc. wskazało założenie aparatu ortodontycznego. Blisko jedna czwarta (22 proc. Polaków stwierdza, że mankamentem, który chcieliby poprawić w swojej jamie ustnej są krzywe zęby. Odsetek ten rośnie wśród młodszych osób – pośród millenialsów oraz generacji Z wynosi ponad 31 proc. Wada zgryzu to natomiast problem, z którym chciałoby się zmierzyć 14 proc. wszystkich badanych oraz 17 proc. millenialsów i popularnych „zetek”.
Najczęściej leczenie ortodontyczne przeprowadza się u nastolatków. Nie oznacza to jednak, że poprawa zgryzu i „wyprostowanie” zębów nie jest możliwe u osób w pełni dorosłych. Takie leczenie może jednak zająć nieco dłużej.
– Dla wielu osób pandemia okazała się czynnikiem, który powstrzymywał przed wizytą u stomatologa. Do wizyt u stomatologa, pomimo trwającej pandemii, może zachęcać fakt, że w gabinetach zawsze przestrzegane były najwyższe standardy higieny. Teraz zostały dodatkowo wzmocnione – stwierdza dr n. med. Barbara Książkiewicz, kierownik kliniczny i naukowy w SE+ Studiu Stomatologii Estetycznej, specjalistka stomatologii ogólnej i protetyki stomatologicznej.
Z jakich elementów składa się leczenie ortodontyczne? Najważniejsze informacje znajdziemy w zestawieniu od SE+ Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie.
Niezbędna konsultacja
Pierwszym krokiem do poprawy zgryzu i wyprostowania zębów jest wizyta konsultacyjna. Udają się na nią zarówno pacjenci z własnej inicjatywy, jak i skierowani przez innych ekspertów, na przykład logopedów. Zwykle wizyta zaczyna się od krótkiego wywiadu z pacjentem. Następnie przeprowadzane są badania, między innymi stan stawów żuchwowych, symetria twarzy, praca języka. Ortodonta zleca również badanie RTG, aby móc dokładnie określić obecne ustawienie zębów w kości.
Potrzeby plan działania
Na kilka dni po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań, ortodonta prezentuje pacjentowi szczegółowy plan leczenia, określający przybliżone daty poszczególnych etapów wraz z kosztorysem.
Plan jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Istnieje wiele rodzajów wad zgryzu oraz ich źródeł – od genetycznych aż po środowiskowe, a zatem takie, które pojawiły się w trakcie życia człowieka – najczęściej w pierwszych miesiącach czy latach życia. Rodzajów zniekształceń oraz ich przyczyn jest bardzo wiele, stąd konieczne jest indywidualne podejście.
Leczenie dentystyczne
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjent powinien mieć w pełni zdrowe zęby. Właśnie dlatego potrzebna jest wizyta lub kilka wizyt u dentysty w celu wyleczenia wszelkich ubytków. Jeszcze przed założeniem aparatu, zaleca się również wykonanie profesjonalnych zabiegów higienizacji, wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu jest pewność, że zęby są w pełni oczyszczone.
Założenie aparatu ortodontycznego
Zgodnie z planem leczenia, kiedy zlikwidowano już wszystkie ewentualne ubytki, zakładany jest aparat na zęby. Tak zwane zamki ortodontyczne są mocowane do zębów przy pomocy specjalnego kleju. Następnie dobierany jest odpowiedni łuk leczniczy, który przypomina cienki drut. Zęby są następnie dodatkowo czyszczone i fluoryzowane, aby mieć pewność, że nie znajdują się nich zanieczyszczenia, w tym kamień, które mogłyby powodować pojawienie się próchnicy.
Ortodonta udziela też instruktażu, w jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu. Zęby oraz aparat należy bardzo regularnie czyścić, po każdym posiłku. Stosuje się do tego specjalne szczoteczki międzyzębowe. Płyny do płukania jamy ustnej czy nici dentystyczne, zalecane wszystkim osobom, stają się niezbędnymi elementami dbania o higienę dla tych, którzy noszą aparat.
Wizyty kontrolne
Odbywają się co 4 do 7 tygodni. Trwają krótko – zwykle od 10 do 30 minut. W ich trakcie ortodonta kontroluje stan uzębienia oraz – w razie potrzeby – dostosowuje aparat do zmieniającego się uzębienia.
Zdjęcie aparatu
To przedostatni etap leczenia ortodontycznego. Zdejmowanie aparatu zajmuje do kilkudziesięciu minut. Demontowane są jego poszczególne elementy, a następnie lekarz wykonuje zabiegi higienizacyjne, aby dokładnie usunąć resztki kleju ze szkliwa. Stosuje się tu zabieg piaskowania i skalingu.
Jeśli chodzi o czas, jaki należy nosić aparat na zębach, jest to uzależnione od rodzaju leczenia (zwykle od kilkunastu miesięcy do około trzech lat).
Utrwalenie efektów
Samo leczenie za pomocą aparatu to nie wszystko. Aby pozytywny efekt noszenia aparatu przez miesiące, a nawet lata był trwały, potrzebne są dodatkowe środki. Często ortodonci zalecają zakładanie przez jakiś czas na noc specjalnej płytki na zęby, która przypomina niestały aparat na zęby. Inną możliwością są tak zwane retainery. Przypominają one drut, a zatem również nieco aparat na zęby – jest i zakładany na wewnętrzną stronę zębów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
500 tys. zakażeń koronawirusem w tydzień. Kolejna fala pandemii w Wielkiej Brytanii
newsDENT -
Co czwarty nastolatek pali e-papierosy. Ta moda się nasila
techDENT -
No-fault. NIL opracowuje projekt ustawy
lexDENT -
8,4 stomatologów na 10 tys. mieszkańców. Jakie są faktyczne potrzeby?
newsDENT -
Wyższe wyceny dla techników dentystycznych i protetyków. Jest apel do Ministerstwa Zdrowia
bizDENT -
Medicover przejmuje sieć znanych klinik stomatologicznych
bizDENT -
Zdrowotne skutki urlopu. Ryzyko zgonu mniejsze o 20 proc.
lifeDENT -
Studenci medycyny. Pomoc Ukraińcom zamiast praktycznej nauki zawodu. Będą wytyczne
eduDENT
-
COVID-22 i siódma fala koronawirusa. Ten wariant daje zupełnie nowe objawy
newsDENT -
Nocne poty, mgła mózgowa, problemy z jelitami dokuczały jej przez 10 lat. Poprawną diagnozę postawił dentysta
techDENT -
Podwyżki od 1 lipca zagrożone? Pracodawcy RP pytają, skąd wziąć pieniądze
newsDENT -
Sejm uchwalił podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Kogo ucieszą, a kogo nie
lexDENT -
Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę
techDENT -
Drakońskie kary za błędy w gospodarowaniu odpadami medycznymi. Nawet do 1 mln zł
lexDENT -
Amalgamat do lamusa. MZ wycofa plomby z koszyka świadczeń gwarantowanych
newsDENT -
Sztuczna inteligencja pomoże postawić prawidłową diagnozę w gabinecie dentystycznym
techDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Katowice, śląskie -
lekarz dentysta
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Warszawa, ul. Dzika, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w...
szkolenie internetowe, cała Polska -
Letni kampus ortodontyczny
Olsztyn, warmińsko-mazurskie -
Profesjonalna asysta implantologiczna
Warszawa, mazowieckie -
Curriculum Implantologiczne - edycja 34
Warszawa, mazowieckie