Periodontolodzy 8 razy częściej zakażali się SARS-CoV-2 niż inni dentyści

Wyniki tego badania mogą dostarczyć ważnych informacji dla odpowiednich organów ds. systemu opieki zdrowotnej w kwestii ogólnego stanu zakażeń pracowników gabinetów stomatologicznych podczas obecnej pandemii i zwrócić uwagę na szczególne grupy ryzyka, napisał autor pracy dr Sebastien Jungo z Dental Medicine Department, w Bretonneau Hospital, University of Paris.
Wyniki pracy sugerują, że personel dentystyczny jest bardziej narażony na zarażenie się COVID-19. Jednak dostępne dane na temat ryzyka zarażenia się COVID-19 lub jego wahań w poszczególnych specjalizacjach stomatologicznych są ograniczone. Dlatego naukowcy zamierzali zgłosić częstość występowania COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia oraz zidentyfikować wskaźniki ryzyka i role kliniczne najbardziej związane z przenoszeniem nowego koronawirusa.
W okresie od 1 do 29 kwietnia 2020 r. wysłano ankietę internetową do dentystów i asystentek stomatologicznych we Francji. Odpowiedzi udzieliło około 10 proc. badanej populacji - 4172 dentystów i 1868 asystentek. Następnie dr Jungo i jego współpracownicy wykorzystali te dane do przeprowadzenia analizy statystycznej.
Ustalono, że w sumie 1,9 proc. dentystów i 0,8 proc. asystentek stomatologicznych zachorowało na COVID-19 podczas pracy w trakcie pierwszej fali pandemii we Francji.
Jednak częstość zachorowania na COVID-19 gwałtownie wzrosła, nawet do 15 proc. w niektórych podgrupach dentystów i 11,8 proc. wśród niektórych typów asystentów dentystycznych, w zależności od wielu czynników. Ryzyko zdiagnozowania COVID-19 rosło w przypadku tych pracowników gabinetów stomatologicznych, którzy byli otyli, cierpieli na chorobę nerek lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, ale także korzystali z transportu publicznego lub pracowali w praktyce specjalizującej się wyłącznie w leczeniu periodontologicznym.
Natomiast najniższe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 badanie wykazało dla endodontów i dla gabinetów, które w trakcie pierwszej fali pandemii ograniczyły działalność do świadczenia doraźnej pomocy stomatologicznej.
To ważne wnioski, które mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji w przyszłości.
- Ochrona pracowników gabinetów stomatologicznych może być przydatnym elementem strategii zdrowia publicznego, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się COVID-19 i pojawieniu się nowych pandemii, podsumowuje dr Jungo.
Więcej: PLOS One


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Stomatologia: więcej porad, mniej świadczeniodawców
newsDENT -
Program badań przesiewowych pacjentów pod kątem zapalenia przyzębia
newsDENT -
NHS: usunięcie niewłaściwego zęba nie będzie zdarzeniem niepożądanym
newsDENT -
Ewolucji koronawirusów c.d.
newsDENT -
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Najnowsze notowania kursu zębów mlecznych
lifeDENT -
Czyszczenie zębów w skali nano
techDENT -
Koronawirus 2 marca: 216 zgonów i 7930 zakażeń
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie