PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Periodontolodzy 8 razy częściej zakażali się SARS-CoV-2 niż inni dentyści

Autor: nieck • Źródło: en
22-02-2021, 09:53
Periodontolodzy 8 razy częściej zakażali się SARS-CoV-2 niż inni dentyści Nie każdy dentysta ma równie duże ryzyko zachorowania na COVID-19 (fot. Pixabay)
We Francji, co potwierdzają twarde dane, dentyści i personel gabinetów stomatologicznych łatwiej niż inni lekarze zakażali się SARS-CoV-2. Natomiast wśród samych dentystów zachorowania na COVID-19 były silnie związane z rodzajem wykonywanych procedur.

Wyniki tego badania mogą dostarczyć ważnych informacji dla odpowiednich organów ds. systemu opieki zdrowotnej w kwestii ogólnego stanu zakażeń pracowników gabinetów stomatologicznych podczas obecnej pandemii i zwrócić uwagę na szczególne grupy ryzyka, napisał autor pracy dr Sebastien Jungo z Dental Medicine Department, w Bretonneau Hospital,  University of Paris.

Wyniki pracy sugerują, że personel dentystyczny jest bardziej narażony na zarażenie się COVID-19. Jednak dostępne dane na temat ryzyka zarażenia się COVID-19 lub jego wahań w poszczególnych specjalizacjach stomatologicznych są ograniczone. Dlatego naukowcy zamierzali zgłosić częstość występowania COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia oraz zidentyfikować wskaźniki ryzyka i role kliniczne najbardziej związane z przenoszeniem nowego koronawirusa.

W okresie od 1 do 29 kwietnia 2020 r. wysłano ankietę internetową do dentystów i asystentek stomatologicznych we Francji. Odpowiedzi udzieliło około 10 proc. badanej populacji - 4172 dentystów i 1868 asystentek. Następnie dr Jungo i jego współpracownicy wykorzystali te dane do przeprowadzenia analizy statystycznej.

Ustalono, że w sumie 1,9 proc. dentystów i 0,8 proc. asystentek stomatologicznych zachorowało na COVID-19 podczas pracy w trakcie pierwszej fali pandemii we Francji. 

Jednak częstość zachorowania na COVID-19 gwałtownie wzrosła, nawet do 15 proc. w niektórych podgrupach dentystów i 11,8 proc. wśród niektórych typów asystentów dentystycznych, w zależności od wielu czynników. Ryzyko zdiagnozowania COVID-19 rosło w przypadku tych pracowników gabinetów stomatologicznych, którzy byli otyli, cierpieli na chorobę nerek lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, ale także korzystali z transportu publicznego lub pracowali w praktyce specjalizującej się wyłącznie w leczeniu periodontologicznym.

Natomiast najniższe ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 badanie wykazało dla endodontów i dla gabinetów, które w trakcie pierwszej fali pandemii ograniczyły działalność do świadczenia doraźnej pomocy stomatologicznej.

To ważne wnioski, które mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji w przyszłości.

- Ochrona pracowników gabinetów stomatologicznych może być przydatnym elementem strategii zdrowia publicznego, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się COVID-19  i pojawieniu się nowych pandemii, podsumowuje dr Jungo.

Więcej: PLOS One

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH