PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pandemia to katastrofa dla stanu zdrowia jamy ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
19-03-2021, 09:55
Pandemia to katastrofa dla stanu zdrowia jamy ustnej Pandemia a stan zdrowia jamy ustnej (fot. unsplash)
Ogólnoświatowe badanie, przeprowadzone przez firmę Unilever, wykazało, że dzieci odzwierciedlają zachowania rodziców ze szkodą dla ich własnego zdrowia. Są one siedem razy bardziej podatne na rezygnację ze systematycznego szczotkowania zębów - w porównaniu do rówieśników - jeśli ich rodzice nie mają w zwyczaju regularnego mycia uzębienia rano i wieczorem.

Ankietowani dentyści zaobserwowali, iż zmiana nawyków higieny jamy ustnej dzieci była rezultatem zmiany zasad pracy rodziców, dlatego pomimo ciągłych wyzwań związanych z pandemią, ważne jest, aby rodzice nadali priorytet codziennym czynnościom, związanym z higieną jamy ustnej i oczywiście przypilnowali w tym względzie dzieci.

Podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 gabinety dentystyczne na całym świecie zostały zmuszone do zamknięcia. Przez dwa do trzech miesięcy wszystkie wizyty stomatologiczne musiały być przełożone lub odwołane, z wyjątkiem pilnych zabiegów ratunkowych. – To skutkuje katastrofalną sytuacją – twierdzi dr Gerhard Konrad Seeberger, prezes FDI World Dental Federation.

Według WHO usługi stomatologiczne były jednymi z najbardziej dotkniętych lockdownem świadczeń zdrowotnych. 77 proc. krajów na świecie wprowadziło częściowe lub całkowite przerwanie świadczeń dentystycznych. Tymczasem niedawno przeprowadzono badanie wskazuje, że w większości państw świata w branży stomatologicznej zanotowano znacznie niższe wskaźniki zakażeń SARS-CoV-2 niż w innych sektorach ochrony zdrowia. Mimo to wiele osób nadal unika rutynowych badań kontrolnych i odwiedza dentystę tylko wtedy, gdy odczuwa silny ból. U wielu osób rozwinęła się zaawansowana próchnica i związane z nią powikłania, w tym infekcje, co komplikuje leczenie.

Dentyści zmagają się z konsekwencjami trwającej rok przerwy w opiece i leczeniu stomatologicznym. 

Współpracujący z FDI prof. Paulo Melo, który wykłada i praktykuje stomatologię w portugalskim Porto, leczył ostatnio kilkunastu pacjentów z chorobami mogącymi mieć wpływ na stan zdrowia jamy ustnej, a którzy obawiali się zarażenia COVID-19 i przełożyli wizyty. Wnioski nie były optymistyczne.

- Zachęcamy pacjentów z grupy wysokiego ryzyka do przeglądu dentystycznego co trzy, sześć miesięcy. Tymczasem osoby takie odkładały wizyty w gabinecie co najmniej przez rok. Pacjenci pojawiali się u mnie z silnymi bólami zębów i powikłaniami, które u części prowadziły do ekstrakcji, a u innych konieczne było leczenie endodontyczne. Podczas pandemii u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka występuje więcej niż jeden problem. Często ujawniają się trzy, cztery w tym samym czasie, wszystko dlatego, że upłynęło zbyt wiele miesięcy bez kontroli stomatologicznej – przekonuje prof. Paulo Melo.

- Próchnica zębów, którą można byłoby wyleczyć prostą odbudową, przeszła w stadium zapalenia przyzębia, które wymaga zdecydowanie bardziej złożonego leczenia – alarmuje Vanishree MK, profesor stomatologii zdrowia publicznego z Bangalore w Indiach. 

- Jedną z dramatycznych konsekwencji pandemii jest to, iż problemy ze zdrowiem jamy ustnej, które nie były uważane za pilne podczas wybuchu pandemii, w rzeczywistości stały się pilne po dwóch miesiącach oczekiwania na leczenie – sygnalizuje dr Maria Fernanda Atuesta Mondragon, prezes Kolumbijskiej Federacji Stomatologicznej i doradca FDI.

- Obserwuję rosnący poziom próchnicy w grupie nastolatków – twierdzi dr Nahawand Abdulrahman Thabet, aktywny członek FDI, który praktykuje w Kairze w Egipcie. - Mój 15-letni pacjent przyznał, że od czasu zamknięcia jego szkoły jadał więcej, gdy siedział w domu. Wyobrażam sobie, że w podobnej sytuacji są tysiące dzieci w jego wieku – dodaje przedstawiciel FDI. 

Powtarzające się blokady z powodu pandemii, ograniczenia przemieszczania się ludzi i nakazy dotyczące pracy w domu doprowadziły do zmian codziennych nawyków i zachowań w profilaktyce stomatologicznej, ostatecznie negatywnie wpływając na zdrowie jamy ustnej ludzi. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH