Pandemia sprawcą nadwagi. Koronakilogramy trudno zrzucić

- Długofalowym skutkiem pandemii COVID-19 mogą być choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i inne powiązane ze stylem życiem
- Niemal co trzeci Niemiec, (badano osoby w wieku od 18-70 lat) w ciągu ostatnich dwóch lat przybrał na wadze średnio o 6,5 kg
- Pandemia nasiliła zaburzenia odżywiania, najbardziej utyły osoby, które wcześniej już miały nadwagę. Natomiast osoby nadmiernie szczupłe jeszcze bardziej schudły
Gorszy stan psychiczny podczas pandemii. wpłynął na styl życia
Centrum Medycyny Żywienia Else Kroener-Fresenius (EKFZ) w TUM wraz z instytutem badań opinii Forsa przebadało 1005 Niemców w wieku 18-70 lat. Wyniki pokazały, że 35 proc. ankietowanych przybrało, a 15 proc. straciło na wadze.
Badacze starali się też ustalić, w jakiś sposób stan psychiczny ankietowanych wpływa na zachowania żywieniowe. Większość pytanych (ok. dwóch trzecich) odpowiedziało, że pandemia nie miała wpływu na ich nawyki żywieniowe.
Osoby, które przytyły, ważą obecnie średnio o ok. 6,5 kg więcej, niż przed pandemią. - To niekorzystne zmiany, z punktu widzenia zdrowia. Niestety, wielu osobom nie udało się podczas pandemii utrzymać wagi pod kontrolą - komentuje prof. Hans Hauner z TUM, przewidując w związku z tym zwiększenie się ilości chorób powiązanych ze stylem życia, takich jak cukrzyca typu 2.
Osoby z nadwagą utyły najwięcej. Winne słodkie przekąski
Przyrost masy ciała odnotowały głownie, które już wcześniej dużo ważyły, mniej ćwiczące, zestresowane pandemią. Jednak, jak dodają eksperci, wielu dorosłych i tak przybiera na wadze nawet do kilograma rocznie z powodu naturalnych procesów, takich jak starzenie się, zmiany metaboliczne i hormonalne.
Prawie jedna trzecia wszystkich respondentów zadeklarowała, że od początku pandemii jadła częściej, przy czym sięgała głównie po produkty takie jak słodycze, słodkie wypieki, przekąski czy fast food. Dorośli, którzy czuli się zestresowani częściej jedli niezdrowe przekąski niż ludzie niedeklarujący stresu.
Zaburzenia odżywienia. Nasilone podczas pandemii
Z kolei ok. 15 proc. ankietowanych przyznało, że straciło na wadze od początku pandemii - średnio 7,9 kg. To może wskazywać na zdrowszy styl życia. Jednak na wadze straciła również "uderzająca liczba osób w wieku 18-29 lat, szczupłych, ze wskaźnikiem masy ciała wynoszącym poniżej 20".
- Istnieją badania, wyraźnie pokazujące, że podczas pandemii nasiliły się zaburzenia odżywiania - potwierdza Martina de Zwaan z Kliniki Psychosomatyki i Psychoterapii w Hanowerze. - W wyniku pandemii wiele osób straciło struktury wsparcia, doszły też takie czynniki jak izolacja społeczna, ogólna niepewność, wzrost depresji i stresu, a także zwiększona konsumpcja mediów społecznościowych i związana z tym konfrontacja z ideałami szczupłej sylwetki. To mogło odegrać ważna rolę - podsumowuje Martina de Zwaan.


CZYTAJ TAKŻE:
-
Ból podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jaki środek przeciwbólowy najlepiej stosować. Wyniki naukowe
techDENT -
NFZ w Łodzi ogłasza 22 konkursy na świadczenia stomatologiczne
newsDENT -
Bakterie z ropnia zęba przyczyną tętniaka tętnicy szyjnej
techDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
Ser czy mleko? Co bardziej hamuje próchnicę zębów
lifeDENT -
104 przypadki małpiej ospy w Polsce. Dentysta może dostrzec pierwsze objawy choroby
newsDENT -
Szczepienia medyków czwartą dawką przeciw COVID-19. Od 17 sierpnia
newsDENT -
Bakterie w jamie ustnej mają wpływ na nadciśnienie. Ważna zależność
techDENT
-
Minimalne wynagrodzenia: higienistki dentystycznej i asystentki stomatologicznej. Tak mają być liczone
lexDENT -
Będą certyfikaty umiejętności zawodowej lekarzy. Dla kogo i na jakich zasadach? Jest projekt rozporządzenia ministra zdrowia
lexDENT -
Czy pacjent może dochodzić od NFZ zwrotu kosztów leczenia?
lexDENT -
Pacjenci masowo nie przychodzą na wizyty lekarskie. Zbadano, jak rozwiązać problem
bizDENT -
Ceny u dentysty mogą przyprawić o ból głowy. I taniej nie będzie. Pytamy ekspertów, dlaczego jest tak drogo
bizDENT -
ZUS odmawia dentystce pracy na swoim. Sąd Najwyższy oponuje
lexDENT -
NFZ w Katowicach odwołuje konkursy. Znikome zainteresowanie kontraktami stomatologicznymi
newsDENT -
Kiedy pacjent dopuszcza się szalbierstwa. Co mu grozi?
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Kraków, małopolskie -
lekarz dentysta
Bogatynia, dolnośląskie -
lekarz dentysta
Białystok, podlaskie -
lekarz dentysta
Raszyn, mazowieckie