PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pandemia jako sprawdzian dla lekarzy

Autor: nieck • Źródło: en
10-06-2020, 13:04
Pandemia pokazała, że medycy nie są wojskiem, a co najwyżej pospolitym ruszeniem - wyposażonym w idee pomocy chorym, ale często bez profesjonalnego sprzętu. Czy strażakowi każe się gasić pożar "gołymi rękoma", bo zabrakło wody, hełmów i kombinezonów? - mówi dr Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie w rozmowie z Rynkiem Zdrowia.

W tej sytuacji lekarz sam musi odpowiedzieć sobie na pytania typu: Czy moje przywiązanie do troski o dobro pacjenta – nie po prostu o moje dobro – pozwala mi na pracę w takich warunkach? Czy odmawiając udziału w utrzymywaniu status quo (niedomagającego systemu - red.), wypełniam swoje dobrowolne zobowiązanie wobec chorych? - mówi prof. Paweł Łuków.

Dr Szułdrzyński zauważa, że obecnie „bycie lekarzem trochę stało się zawodem jak każdy inny”. - Ludzie idą na studia medyczne, bo kuszą ich wysokie zarobki, które należą się za ponoszenie dużej odpowiedzialności za stan zdrowia „klienta”. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chce się mieć także tzw. pozycję społeczną, to estyma z czegoś musi wynikać - tłumaczy. Ta - według Szułdrzyńskiego - bierze się nie tylko z ciężaru decyzji, które się podejmuje i które dotyczą pacjenta, ale też, czasem, z zagrożenia osobistego.

Zwraca uwagę, że wypełniania misji, odpowiedzialności, oczekuje się od lekarzy niejako z automatu, natomiast nie wymaga się tego od administracji szpitali czy decydentów na różnych szczeblach - mimo że także od ich decyzji zależy bezpieczeństwo i pacjentów, i personelu.

Więcej: rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH