PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pandemia: dentyści płacą zdrowiem psychicznym

Autor: nieck • Źródło: en
31-01-2022, 12:28
Pandemia: dentyści płacą zdrowiem psychicznym Stres związany z zawodem dentysty nasilił się podczas pandemii. Fot. Shutterstock
Zanim rozpoczęła się pandemia COVID-19 jednym z ryzyk wykonywania zawodu dentysty były problemy ze zdrowiem psychicznym wyższe niż w innych zawodach medycznych. Obecnie to zagrożenie jest jeszcze większe.
  • Pandemia wywołała kryzys  spowodowany osamotnieniem wśród dentystów, twierdzi psychoterapetka Sarah Allen Benton.
  • Jeśli takie osoby nie otrzymają fachowej pomocy, gdy dotknie je na przykład wypalenie zawodowe lub przestaną sobie radzić ze stresem, to cena może być bardzo wysoka.
  • Będzie nią nie tylko brak satysfakcji zawodowej i obniżone morale w miejscu pracy, ale też błędy medyczne.

Problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym nasiliły się w wyniku pandemii COVID-19, także wśród lekarzy dentystów.

Dentyści, którzy  ignorują  swoje wypalenie zawodowe lub innego typu problemy ze zdrowiem psychicznym, mogą zapłacić za to wysoką cenę. Mogą łatwiej popełnić błąd medyczny, ale też ciepią z powodu obniżonej jakości życia, mają małą satysfakcję z pracy, ostrzegała Sarah Allen Benton, psychoterapeutka i współwłaścicielka Benton Behavioural Health Consulting, podczas konferencji stomatologicznej (2022 Yankee Dental Congress), która odbyła się w Bostonie.

Dentysta zawodem ryzykownym dla psychiki

Przed pandemią dentyści byli grupą zawodową, która zmagała się z większymi wyzwaniami psychicznymi niż ich koledzy z innych dziedzin medycyny. Efektem tych napięć i problemów był ponad dwukrotnie wyższy wskaźnik samobójstw niż w ogólnej populacji.

Zaburzenia psychiczne to trzeci pod względem częstości występowania problem zdrowotny  wśród lekarzy dentystów; ale tylko 10.  w populacji. Ponadto wg danych cytowanych przez Benton amerykańscy ​​dentyści doświadczają  zaburzeń  psychicznych 2,5 razy częściej niż inni lekarze.

Te i tak już niekorzystne dla stomatologów dane statystyczne zmieniły się w ciągu ostatniego okresu.

Badania wykazały, że pandemia COVID-19 powoduje poważne problemy ze zdrowiem psychicznym wśród  pracowników medycznych, w tym dentystów. Na przykład 42 proc.  personelu medycznego zaangażowanego w walkę z pandemią doświadczyło lęku i depresji, podczas gdy tylko 30 proc. wśród osób innych zawodów, mówiła Benton.

Niestety, z danych wynika że co czwarty pracownik medyczny zwiększył zażywanie środków uwalniających od stresu, podczas gdy w innych grupach zawodowych  korzystało z nich tylko  11  proc. osób. Na te statystyki może mieć wpływ samotność i izolacja narzucana przez pandemię, zauważyła Benton. 

Pandemia to też stres spowodowany izolacją

Wielu dentystów pracuje w jednoosobowych praktykach stomatologicznych i może dokuczać im poczucie izolacji, które teraz zostało spotęgowane przez pandemię COVID-19.
Co więcej stomatolodzy często nadal borykają się ze stratami finansowymi wynikającymi z lockdownów, które miały miejsce w 2020 r. A te wymusiły większe ceny za usługi stomatologiczne,  wydłużenie  godzin pracy, zatem mniej czasu na odpoczynek, konieczność dostosowania się do zmieniających się przepisów, zmian w życiu rodzinnym, kłopoty z zapewnieniem opieki nad dziećmi  i ciągły strach przed narażeniem na zakażenie koronawirusem podczas leczenia pacjentów.

Ważne, by  dentyści otrzymali fachową pomoc psychologiczną, gdy mają problemy ze zdrowiem psychicznym. Jeśli sami próbują się leczyć sięgając po środki farmakologiczne, mogą tylko spotęgować objawy, a konsekwencje będą bardzo dotkliwe, przestrzegała Benton na konferencji

Poza problemami ze zdrowiem, taka sytuacja  generuje brak satysfakcji  zawodowej i obniżone morale w pracy oraz  ryzyko  częstszych  błędów medycznych. 

Potrzebny kurs z walki ze stresem podczas studiów 

Istnieje wiele dobrych skutecznych strategii radzenia sobie z takimi wyzwaniami, poza profesjonalnym wsparciem w zakresie zdrowia psychicznego, pomogą regularne konsultacje z kolegami, przyznawanie się do indywidualnych ograniczeń. - Nieocenione będzie też poświęcenie czasu na podniesienie kondycji fizycznej i dążenie do równowagi między pracą a życiem prywatnym, mówiła Benton.

- W idealnej sytuacji o sposobach profilaktyki i walki z wypaleniem zawodowym i stresem powinno się uczyć na studiach stomatologicznych, wskazała psychoterapeutka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stres w zawodzie dentysty   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH