PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

PAN: powinien być obowiązek szczepień dla pracowników medycznych

Autor: miro • Źródło: ms
02-08-2021, 12:14
PAN: powinien być obowiązek szczepień dla pracowników medycznych Koronawirus: obowiązek szczepień (fot. unsplash)
W oczekiwaniu na nadejście kolejnej fali zachorowań na COVID-19 trzeba rozważyć wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2 – co najmniej w grupach osób szczególnie narażonych na zakażenie. W pierwszej kolejności obowiązek ten powinien dotyczyć pracowników medycznych – uważają eksperci z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
  •  Za obowiązkowymi szczepieniami przeciwko COVID-19 pracowników ochrony zdrowia opowiadają się naukowcy z PAN.
  • Antyszczepionkowcy ograniczają prawo do leczenia się osobom chorym.  

Pracownicy medyczni śród szczepionych obowiązkowo?

Eksperci PAN uważają, że obowiązek szczepienia powinien dotyczyć pracowników medycznych – z tych samych powodów, dla których szczepienia zostały udostępnione właśnie tej grupie zawodowej jako grupie zero. Warto też dostrzec i docenić dojrzałość, odpowiedzialność i profesjonalizm polskich lekarzy, którzy w ok. 90 proc. przyjęli szczepienia przeciw COVID-19.

Specjaliści z PAN twierdzą, że obowiązek szczepień powinien dotyczyć także: wojska, policji, straży pożarnej, nauczycieli, ale także m.in.: rehabilitantów, fryzjerów, listonoszy, pracowników salonów kosmetycznych.  

Szczepionki ograniczają wolność, ale...

Naukowcy przyznają, że obowiązek poddania się szczepieniu oznacza ograniczenie wolności osobistej, zadają przy tym retoryczne pytanie czy zaszczepiony pacjent oczekujący od wielu lat na planową operację (okulistyczną, onkologiczną, ortopedyczną, kardiologiczną itd.) – będzie chciał nadal ustępować miejsca w szpitalu osobom celowo narażającym się na zakażenie i jego następstwa?

Obowiązek jest środkiem stosowanym przez państwo do osiągnięcia ważnych celów społecznych: powszechną edukację zapewnia obowiązek szkolny, sprawne funkcjonowanie państwa zapewnia obowiązek płacenia podatków itd.

Szczepienia chronią ludzi, ale także gospodarkę

Obowiązek zaszczepienia się przeciw COVID-19 zapewni ochronę społeczeństwa i państwa przed groźnymi skutkami epidemii COVID-19: licznymi zgonami osób dotkniętych tą chorobą, nadmiarowymi zgonami osób chorych na inne choroby i poważnymi skutkami społeczno-ekonomicznymi wywołanymi ewentualnie koniecznością wprowadzenia różnych form zamrożenia gospodarki.

Szczepienia pozostają podstawowym narzędziem skutecznego i bezpiecznego ograniczania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 wraz z jej następstwami i kosztami. Dlatego trzeba pilnie rozważyć wprowadzenie ich obowiązku w wybranych grupach i sytuacjach.

***

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 r. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH