PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Palenie papierosów dewastuje jamę ustną Dzisiaj Światowy Dzień Bez Tytoniu

Autor: nieck • Źródło: en
31-05-2022, 12:33
Palenie papierosów dewastuje jamę ustną Dzisiaj Światowy Dzień Bez Tytoniu Palenie tytoniu rujnuje zęby i dziąsła (fot. Shutterstock)
Palacze papierosów średnio trzy razy częściej zapadają na schorzenia jamy ustnej niż osoby wolne od tego nałogu - wynika z badań. Palenie ma negatywny wpływ na: zęby, dziąsła, język, błony śluzowe.
  • Niezależnie od długości trwania nałogu palenie szkodzi zdrowiu i estetyce zębów: palacze mają problem z nadmiarem płytki nazębnej, przebarwieniami szkliwa, ale też szybciej rozwijającą się próchnicą 
  •  Im dłużej trwa i im bardziej jest intensywny nałóg, tym większe ryzyko chorób dziąseł, których leczenie może być utrudnione

Zęby palacza

Nie bez przyczyny mówi się o tzw. zębach palacza, przebarwionych, pożółkłych i bardziej podatnych na próchnicę oraz wypadanie. Niezależnie czy pali się nałogowo, czy też od czasu do czasu, papierosy szkodzą zdrowiu oraz estetyce zębów.

Zaczyna się od nalotów, które osiadają na zębach tworząc nieestetyczne plamy, trudne do usunięcia podczas szczotkowania.

Papierosy powodując także większe odkładanie się płytki nazębnej, w której zalegają bakterie, zwiększające ryzyko próchnicy. Nałóg często prowadzi do niedoboru witaminy C, co może być przyczyną zmniejszenia wytrzymałości zębów, szkliwo staje się bardziej podatne na uszkodzenia i demineralizację. Groźne zmiany mogą dojść nawet do miazgi. W najlepszym wypadku może się to skończyć leczeniem kanałowym.

Chore dziąsła

Dym papierosowy szczególnie mocno dotyka tkanki miękkie jamy ustnej. Badania pokazują jasno, że im więcej i dłużej trwa nałóg, tym większe jest ryzyko chorób dziąseł, a leczenie jest utrudnione.

Substancje zawarte w papierosach powodują powstawanie osadu i rozwój niekorzystnej flory bakteryjnej, ale i zmniejszają produkcję śliny, która powinna stanowić naturalną ochronę tkanek. Suchość w jamie ustnej jeszcze bardziej sprzyja gromadzeniu się płytki nazębnej.

Z czasem dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwości, stanów zapalnych, a stąd już tylko krok do paradontozy, która może skutkować utratą zębów. Palenie ma szkodliwy wpływ zarówno na struktury kostne, jak i tkanki miękkie, zakłóca prawidłowe funkcjonowanie komórek, z których zbudowane są dziąsła. Te stają się słabiej ukrwione, więc jeśli zostaną podrażnione, rany będą się goić znacznie dłużej. 

Nadżerki na języku, rak wargi, gardła

Dym papierosowy zawiera tysiące szkodliwych związków, które mają działanie silnie podrażniające błony śluzowe jamy ustnej, a nawet kancerogenne. Do wyobraźni palaczy najsilniej powinien przemówić fakt, że są oni sześć razy bardziej narażeni, niż osoby niepalące, na rozwój raka wargi, języka, gardła, przełyku.

W wyniku palenia na języku mogą się pojawić nadżerki. Niestety, wszelkie  zmiany, owrzodzenia i na języku i na błonie śluzowej jamy ustnej, będą się dłużej goić, ponieważ nikotyna poprzez zaburzenie czynności fibroblastów i obkurczenie się naczyń krwionośnych, spowalnia przepływ krwi, w efekcie procesy gojenia stają się trudniejsze.

Specjaliści uprzedzają, że palenie zwiększa czterokrotnie ryzyko odrzucenia implantów stomatologicznych. 

Błona śluzowa jest bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce. Stąd toksyny z papierosów są istotnym czynnikiem ryzyka wielu wyjątkowo dokuczliwych, ale i groźnych schorzeń. Są wśród nich kandydoza jamy ustnej, halitoza, czyli przykry zapach z ust, a także leukoplakia. Ta ostatnia to zmiana przedrakowa, bezpośrednio spowodowana używaniem wyrobów tytoniowych, głównie paleniem fajki oraz spożyciem tabaki. Objawia się białymi, nieregularnymi i zgrubiałymi smugami na błonach śluzowych języka, ale też dziąseł, wewnętrznej strony policzków lub w kącikach ust. Należy uważać, gdyż można pomylić je z łagodnymi pleśniawkami, a ok. 10 proc. tych zmian ulega zezłośliwieniu na przestrzeni 5-10 lat.

Czarny włochaty język

Nikotyna może także zwiększyć ryzyko wyjątkowo krępujących i nieestetycznych schorzeń języka tj. tzw. czarny włochaty język. To bardzo rzadkie schorzenie języka, które mogą sprowokować m.in.: cukrzyca, słaba higiena jamy ustnej oraz nałóg papierosowy. Nagromadzenie martwych komórek na powierzchni języka i wydłużenie brodawek nitkowatych sprawiają, że język ma tendencję do zabarwiania się na ciemny, brunatny kolor, wygląda wtedy na większy oraz – poprzez przerost tkanek – na „włochaty”. Głównym problemem jest  nieestetyczny wygląd oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH