PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenta bólowego droga do dentysty przez mękę

Autor: nieck • Źródło: en
26-04-2021, 08:05
Pacjenta bólowego droga do dentysty przez mękę Pandemia COVID-19 obnaża słabości systemu opieki stomatologicznej (fot. Pixabay)
Wiele placówek realizujących opiekę stomatologiczną na publiczny fundusz zdrowia na terenie Wielkiej Brytanii, nie prowadzi list kolejkowych. Efekt jest taki,  że pacjenci z bólem zęba nie mogą się dostać do dentysty.

Raport organizacji Healthwatch Oldham opisuje przypadek mężczyzny - cudzoziemca, który nie był w stanie dostać się do dentysty, gdyż żaden nie przyjmował nowych pacjentów.

Pacjent skontaktował się z pogotowiem stomatologicznym, ale z powodu bariery językowej nie mógł umówić się na wizytę. Ból się nasilił, więc sam usunął ząb (trzonowiec) za pomocą kombinerek. Istniało ryzyko zakażenia, więc tym razem Brytyjka - znajoma pacjenta, zadzwoniła na pogotowie. 

Tam poinformowano, że pacjent nie może zostać przyjęty, skoro problem został spowodowany samookaleczeniem i odesłano go do szpitala na ostry dyżur. Po czterogodzinnym oczekiwaniu, także na ostrym dyżurze nie udzielono mężczyźnie pomocy i zalecono wizytę u... dentysty.

Kobiecie w końcu udało się w imieniu pacjenta umówić wizytę na  pogotowiu stomatologicznym. W jej trakcie usunięto drugi ząb, ale mężczyzna  wymaga dalszego leczenia i nadal nie jest w stanie zarejestrować się u dentysty na "fundusz zdrowia", ani nawet wpisać się na listę oczekujących.

Przypadek mężczyzny był najbardziej ekstremalnym przykładem, ale raport Healthwatch Oldham podaje, że  ponad 100 osób kontaktowało się z tą organizacją, usiłując uzyskać pomoc w znalezieniu dentysty, który by ich przyjął.

- Obecnie wiele osób dziennie kontaktuje się z nami w sprawie braku dostępu do opieki stomatologicznej. Początkowo wydawało się,  że mniejsza wydajność systemu wynika z ograniczeń związanych z COVID-19. Jednak odkąd dentyści wrócili do normalnego funkcjonowania po pierwszym lockdownie, pacjenci alarmują, że mogą się leczyć wyłącznie prywatnie - mówi jeden z pracowników Healthwatch.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH