PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent otyły coraz częściej na fotelu stomatologa

Autor: nieck • Źródło: smn
25-10-2018, 13:03
Pacjent otyły coraz częściej na fotelu stomatologa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Otyłość ma groźne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. 24 października był Światowym Dniem Walki z Otyłością.

 Choroby przyzębia u dorosłych
Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko paradontozy, i to dość znacznie jak wynika z badania przeprowadzonego w Australii, w którym wzięło udział 539 osób. Przeszły one badanie diagnostyczne w kierunku chorób przyzębia, oceniane były utrata przyczepu łącznotkankowego (CAL) oraz krwawienie przy zgłębnikowaniu (BOP).

Jak łatwo się domyślić nadwaga i otyłość zwiększały ryzyko wystąpienia chorób przyzębia – nadwaga o 11 proc., natomiast otyłość dwukrotnie bardziej. Ryzyko średnio i mocno zaawansowanej paradontozy rosło o 12 proc. - u osób z nadwagą i o 27 proc. - u osób otyłych, zaś ryzyko CAL+BOP wynosiło 21 proc. dla osób z nadwagą i 57 proc. dla osób otyłych. W połączeniu z niezdrowymi nawykami (na przykład paleniem papierosów) choroby przyzębia zagrażały w jeszcze większym stopniu.

...i niestety także u dzieci
Ten sam problem mają także otyłe dzieci, a tych w Polsce, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w trybie życia, będzie coraz więcej - według badań COSI (z 2016 r.) prowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka już co dziesiąty drugoklasista w Polsce ma nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, co związane jest bezpośrednio z poziomem nadwagi i otyłości.

Z  badań prowadzonych na terenie Argentyny, wynika, że 99 proc. otyłych i 89 proc. dzieci z nadwagą ma w najlepszym przypadku stan zapalny dziąseł. Naukowcy odkryli także statystycznie istotną korelację między dziecięcymi chorobami dziąseł oraz insulinoopornością.

Ortodonta musi się także liczyć z nieco odmiennym przebiegiem leczenia u dziecka otyłego i dziecka o prawidłowej masie. Otyłość może wpływać na tkanki podtrzymujące ząb podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym, zwłaszcza u nastolatków. I choć nie ma istotnych różnic w długości czasu trwania leczenia potrzebnego do skorygowania wady zgryzu (w badaniu średnio wynosił on 159 dni). Jednak podczas pierwszego tygodnia od założenia aparatu ortodontycznego u otyłych pacjentów (współczynnik BMI = 30.2 kg/m2) zęby przesuwały się szybciej o 0,017 mm dziennie niż u tych bez nadwagi (współczynnik BMI = 19.4 kg/m2).

Ponadto naukowcy zaobserwowali stan prozapalny tkanek dziąseł u otyłych pacjentów przed rozpoczęciem ortodontycznego. Poziom biomarkerów stanu zapalnego wiązał się, w opinii prowadzących badania, z szybszą reakcją uzębienia podczas pierwszego tygodnia leczenia.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ortodoncja   dieta   otyłość a choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH