PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenci przypuszczą popandemiczny szturm na gabinety stomatologiczne?

Autor: nieck • Źródło: en
18-02-2021, 07:50
Pacjenci przypuszczą popandemiczny szturm na gabinety stomatologiczne? W okresie po pandemii COVID-19 wzrośnie liczba pacjentów z problemami stomatologicznymi (fot. Pixabay)
Obawa przed zakażeniem koronawirusem powstrzymywała pacjentów przed mniej pilnym leczeniem stomatologicznym. Te obawy znikają w miarę ochrony dawanej przez szczepionkę przeciwko COVID-19 oraz słabnięcie pandemii i dentyści przygotowują się na szczyt frekwencji pacjentów.

Niektórzy amerykańscy dentyści przygotowują się do szturmu pacjentów na ich gabinety po niemal roku absencji. 

Jak przyznaje  dentysta Craig Sommer z Colorado Dentist w Colorado Springs, większość jego pacjentów to osoby starsze, więc przede wszystkim dokłada starań, aby zapewnić im bezpieczeństwo, i chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2.

 Seniorzy ze zrozumiałych względów obawiają się bardziej koronawirusa niż młodsi pacjenci, jednak zwłoka w leczeniu stomatologicznym szczególnie w ich przypadku może mieć poważne konsekwencje.

Sommer obserwuje nasilenie zmian próchnicowych, więcej pacjentów pojawia się też ze stanami zapalnym dziąseł, ropniami oraz problemami ze stawami żuchwowo-skroniowymi. Po części można te ostatnie zaburzenia przypisywać stresowi, jaki towarzyszy wszystkim w pandemii, według Sommera na TMD  narzeka teraz trzykrotnie więcej jego pacjentów.

Odkładanie wizyty w gabinecie stomatologicznym może także prowadzić do problemów ze zdrowiem ogólnym. Koronawirus w skali populacyjnej,  w gruncie rzeczy atakuje nie tylko układ oddechowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
opieka stomatologiczna   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH