• PPOZ zwraca uwagę, że zniesienie stanu epidemii nie oznacza braku zagrożenia zakażeniem koronawirusem
  • Pacjenci wraz ze zniesieniem obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych przestają je także nosić w podmiotach leczniczych
  • Zasłanianie ust i nosa maseczką nadal obowiązuje w szpitalach, przychodniach, poczekalniach gabinetów  dentystycznych, aptekach
  • Stan zagrożenia epidemicznego zapowiadany do września 2022

W podmiotach leczniczych nadal obowiązują maseczki

Po 16 maja obowiązek noszenia maseczek został zniesiony w publicznych miejscach zamkniętych, z wyjątkiem przychodni, szpitali, aptek i innych ośrodków zajmujących się świadczeniami zdrowotnymi. Lekarze PPOZ zwracają uwagę na to, że zniesienie stanu epidemii nie oznacza, że zagrożenie całkowicie minęło.

- Niestety, z dnia na dzień zauważaliśmy masowe odchodzenie od maseczek i to także w podmiotach leczniczych. Tymczasem, jak wynika z rekomendacji Rzecznika Praw Pacjenta, który "otworzył drzwi" do odwiedzin chorych na oddziałach szpitalnych - maseczki to nadal obowiązek i to przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego. Tak samo powinno być w przychodniach - podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Maseczka, unikanie tłumu, higiena rąk. Zapewniają bezpieczeństwo

Prezes PPOZ apeluje, by nie zapominać o "dobrych przyzwyczajeniach z czasów pandemii". - Nie tylko o zakładaniu maski (jeśli nasza odporność jest niższa lub sami możemy być zagrożeniem dla innych - (...), ale także o higienie rąk (myciu i dezynfekcji) oraz o nieprzebywaniu w tłumie, jeśli nie jest to konieczne - podkreśla Janicka.

Obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony 16 maja stanem zagrożenia epidemicznego.

Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu z chorym. Nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Stan zagrożenia epidemicznego do września 2022

Szczepienia medyków przeciw COVID-19 pozostały obowiązkowe. Od 16 maja nie ma jednak pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego, jak zapowiedział na początku maja minister zdrowia Adam Niedzielski, ma zostać utrzymany co najmniej do września.