PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

OZZL: nie wszyscy lekarze otrzymują dodatek za wyłączność

Autor: nieck • Źródło: kan
01-06-2020, 13:17
OZZL: nie wszyscy lekarze otrzymują dodatek za wyłączność Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Do Zarządu Krajowego OZZL zgłaszają się lekarze z Krakowa, którym odmówiono wypłaty dodatku za pracę „na wyłączność” u jednego pracodawcy, mimo że zobowiązują do tego przepisy o epidemii.

Krzysztof Bukiel – przewodniczący ZK OZZL, w specjalnym piśmie informuje ministra zdrowia i prezesa NFZ, że wypadki takie miały miejsce  w wyniku decyzji Małopolskiego NFZ. Powodem ma być fakt, że medycy ci leczą nie tylko (nie „wyłącznie") chorych na Covid-19, ale również innych chorych zakaźnych. Przy czym leczą tych chorych w tej samej placówce, a odmowa leczenia oznaczałaby nie tylko naruszenie obowiązków pracowniczych, ale również zasad etyki lekarskiej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości.

Takie postępowanie wobec tych lekarzy kompromituje ideę „pracy na wyłączność”, stanowi obrazę zdrowego rozsądku, a ostatecznie uderza w rządzących, podważając ich wiarygodność, pisze przewodniczący OZZL.

Apelujemy zatem  o pośpieszne rozwiązanie tego – w istocie pozornego – problemu, stworzonego przez niekompetencję albo złą wolę niektórych ludzi .

Przypominamy też o postulacie OZZL aby dodatek za pracę „na wyłączność” w zakładach leczących chorych na Covid -19 był wypłacany w jednakowej kwocie dla wszystkich osób, które są – przez odpowiednie przepisy – do tej pracy zobowiązani, a w przypadku lekarzy aby kwota ta wynosiła 10 tys. zł na etat. Taka interpretacja przepisów pozwoliłaby uniknąć tak kompromitujących przypadków, jakie miały miejsce w Krakowie.

Więcej: ozzl.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH