PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ostra krytyka turystyki stomatologicznej. Błędy, które wiele kosztują

Autor: miro • Źródło: ms
15-07-2022, 19:32
Ostra krytyka turystyki stomatologicznej. Błędy, które wiele kosztują Problemy pacjentów - turystów stomatologicznych Fot. AdobeStock
9 na 10 dentystów deklaruje, że miało do czynienia z pacjentami, którzy zgłaszali się do nich z problemami po leczeniu stomatologicznym za granicą. Jest apel o rozsądną kalkulację, obejmującą nie tylko ewentualne zyski, ale też koszty prawdopodobnego leczenia naprawczego.
 • Wysoki odsetek wskazań, mówiących o konieczności wykonywania leczenia naprawczego, po korzystaniu z usług stomatologicznych za granicą
 • Najczęstsze przypadki, trafiające do naprawy, dotyczą niepowodzenia w leczeniu protetycznym. Dużo jest problemów z implantami
 • Co piąta osoba, wymagająca leczenia naprawczego, musi wydatkować dodatkowo co najmniej 5 tys. funtów   

Wielu pacjentów źle leczonych stomatologicznie 

Z badania dotyczącego turystyki stomatologicznej, które przeprowadziło Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne wynika, że 86 proc. ankietowanych dentystów leczy lub leczyło pacjentów, u których wystąpiły problemy po korzystaniu z usług stomatologicznych za granicą.

56 proc. ankietowanych stwierdziła, że takie zdarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich trzech lat (20 proc. podczas pandemii).

Nagminnie występują przypadki nadmiernej ingerencji w uzębienie poprzedzającej prace protetyczne (z reguły usuwanych jest więcej zębów niż to konieczne). Równie często występują przypadki źle dopasowanych koron i implantów.

Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne informuje o wysokim odsetku odpowiedzi wskazujących na konieczność naprawy skutków leczenia realizowanego w ramach turystyki medycznej:

 • korony, które wymagały dalszej pracy (87 proc. wskazań);
 • niepowodzenie w leczeniu (86 proc.);
 • implanty, które wymagały dalszej pracy (85 proc.);
 • ból po leczeniu (76 proc.);
 • źle wykonane leczenie (72 proc.)

Wysokie koszty prac naprawczych 

Koszt naprawy uszkodzeń (sumaryczny wynik pond 100 proc. - ze względu na możliwość zaznaczenia kilku różnych przedziałów) to:

 • na poziomie 500 funtów (65 proc. wskazań);
 • ponad 1000 funtów (51 proc.);
 • ponad 5000 funtów (20 proc.)

 Według relacji ankietowanych leczenie naprawcze zostało sfinansowane przez NHS (40 proc. wskazań).

Przestroga dla turystów stomatologicznych

Przewodniczący British Dental Association, Eddie Crouch, wydał ostrzeżenie dotyczące zagrożeń związanych z turystyką stomatologiczną: Dentyści zdają sobie sprawę, że wiele osób ma trudności z dostępem do opieki stomatologicznej w kraju i z tego powodu może odczuwać pokusę wyjazdu za granicę na leczenie po obniżonych cenach. Niestety, wielu dentystów w Wielkiej Brytanii jest świadkami konsekwencji tej sytuacji.

- Kompleksowe plany leczenia zazwyczaj wymagają szczegółowego przygotowania i szeregu wizyt kontrolnych. Nie można tego dokonać podczas kilkudniowej wizyty w lecznicy poza Wielką Brytanią przestrzega Eddie Crouch.

- Pacjenci powinni być świadomi zagrożeń i alternatyw dla pożądanego leczenia oraz uzyskać poradę, co powinni zrobić w przypadku problemów pojawiających się po powrocie. Zdecydowanie doradzamy osobom rozważającym wyjazd na leczenie - sprawdzenie kwalifikacji i doświadczenia dentysty oraz tego, czy zagraniczna lecznica jest należycie ubezpieczona – dodaje przewodniczący British Dental Association.

źródło: dentistry.co.uk

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
błąd dentysty   turystyka stomatologiczna   korony  

POLECAMY W SERWISACH