PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ospa małpia. W Polsce nie wykryto jeszcze wirusa

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
31-05-2022, 09:59
Ospa małpia. W Polsce nie wykryto jeszcze wirusa Waldemar Kraska: w Polsce nie wykryto dotychczas ospy małpiej Fot Fotolia/PTWP
Do 31 maja nie wykryto jeszcze w Polsce żadnego przypadku zakażenia ospą małpią - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
  • Nie ma wykrytych przypadków małpiej ospy w Polsce (stan na 31 maja rano)
  • Trzy wydane właśnie rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia określają zasady postępowania w przypadku wykrycia przypadku ospy małpiej (także podejrzenia)
  • Wśród wskazań wprowadzono obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią    

Rozporządzenia MZ na wypadek wystąpienia małpiej ospy  

Kraska zauważył w Radiu Plus, że to wirus, który zdecydowanie trudniej się przenosi niż koronawirus.

Pytany o to, dlaczego więc Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na wydanie trzech rozporządzeń dotyczących małpiej ospy, odpowiedział, że życie nas nauczyło, szczególnie przez te dwa lata pandemii, że trzeba wykonać pewne ruchy zapobiegawcze.

Jak mówił, rozporządzenia te trochę ustawiają ochronę zdrowia, ponieważ jest tam wzmianka o potrzebie czujności lekarza i zgłoszeniu nawet podejrzenia takiego przypadku.

Jakie wytyczne płyną z Ministerstwa Zdrowia 

30 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia ministra zdrowia dotyczące małpiej ospy: wprowadzające obowiązek raportowania do stacji sanitarno-epidemiologicznych każdego podejrzanego przypadku, który może być małpią ospą, a także obowiązku izolacji i hospitalizacji osób zakażonych.

Chodzi o:

  • rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej,
  • nowelizację rozporządzenia w sprawie zgłaszania podejrzeń i rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych oraz zgonów z ich powodu
  • nowelizację rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji.

Pierwsze rozporządzenie włącza małpia ospę do wykazu chorób zakaźnych i obejmuje przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.

Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni - tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych - licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   Waldemar Kraska   małpia ospa  

POLECAMY W SERWISACH