PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Ortodonta na wagę złota (statystycznie)

Autor: miro • Źródło: ms
13-12-2013, 08:09
Ortodonta na wagę złota (statystycznie) Karolina Skóra, dyrektor zarządzający Watch Health Care: (foto: archiwum)
Z danych zebranych przez Fundację Watch Health Care wynika m.in., że na przełomie października i listopada 2013 r. na procedurę z koszyka świadczeń gwarantowanych w sferze stomatologii czekać trzeba było średnio 9,7 miesiąca, 9,2 miesiąca - w połowie 2013 r. i 3,7 miesiąca - na przełomie lutego i marca 2013 r. O analizę danych zapytaliśmy Karolinę Skórę, dyrektora zarządzającego Watch Health Care.

Na leczenie aparatem ortodontycznym w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na przełomie października i listopada 2013 r. czekać trzeba było średnio 30 miesięcy, w połowie roku - prawie 14 miesięcy, na przełomie lutego i marca 2013 r. - 10,3 miesiąca, natomiast rok temu (na przełomie października i listopada 2012 r.) - 10 miesięcy.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Leczenie aparatem ortodontycznym to, według ocen WHC najtrudniej dostępna usługa w branży stomatologicznej, bo już na przykład na leczenie próchnicy trzeba czekać było na przełomie października i listopada 2013 r. średnio 12 dni, ale to i tak czterokrotnie dłużej niż w takim samym okresie 2012 r. (3 dni). Z czego wynikają tak duże kolejki do ortodonty?

Karolina Skóra, dyrektor zarządzający Watch Health Care: Na statystykę tę rzutuje długi, prawie dziewięciomiesięczny czas oczekiwania na wizytę u ortodonty oraz ponad dwu- i półroczny średni czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym. Niestety, istnieją również placówki, w których na aparat ortodontyczny trzeba czekać aż cztery lata!

Szczególnie niepokojący jest fakt, iż czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym wydłużył się, w porównaniu do poprzednio analizowanego okresu, o 16 miesięcy, a w porównaniu z takim samym okresem roku ubiegłego - aż o 20 miesięcy.

infoDENT24.pl: Skąd tak duże rozbieżności? Z informacji WHC wynika, że dane są zbierane losowo u wybranych świadczeniodawców. Na jakiej zasadzie?

Karolina Skóra: Jeśli chodzi o aparat ortodontyczny, to fundacja analizowała przypadek ośmioletniego dziecka, u którego stomatolog zalecił korektę krzywego zgryzu. W niektórych przypadkach uzyskaliśmy informacje, że termin jest tak odległy, iż lepiej poszukać w innej placówce, bo dziecko może się ze względu na wiek „nie załapać" na leczenie w ramach NFZ. Oczywiście prywatnie można było to zrobić wcześniej.

Jeszcze przed publikacją barometru, dzwonił do nas ojciec dziecka, pytając o możliwość skorzystania z leczenia w ramach dyrektywy transgranicznej. Wynikało to z tego, że „przedzwonił" całe swoje województwo i nigdzie jego dziecko się „nie załapie" na aparat ortodontyczny w ramach NFZ, bo są tak długie terminy. Wydaje mi się, że w takich przypadkach, gdzie są bardzo długie kolejki, dla niektórych osób skorzystanie z dobrodziejstw dyrektywy o opiece transgranicznej będzie jedyną możliwością, nie obciążającą finansowo rodziny.

infoDENT24.pl: Analizujemy okresowo dane o kolejkach publikowane przez NFZ. Czy dane te są w Państwa ocenie wiarygodne? Bo tam praktycznie nie ma kolejek w przypadku procedur pilnych, a długie kolejki sięgają nie 30 miesięcy - jak podajecie - ale nawet 100 miesięcy. Taki stan cechuje jednak pojedyncze placówki w każdy województwie.

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   kolejki oczekujących   Watch Health Care  

POLECAMY W SERWISACH